Oddělení edukací Filharmonie Brno zahajuje i tuto sezonu dynamickým rozvojem. Přidalo čtrnáct koncertů a o více než třetinu navýšilo kapacitu hudebních workshopů – a stejně jako na začátku loňské sezony jsou i letos všechny programy už nyní z velké části vyprodány.
„Ještě před šesti lety jsme měli pouze Rodinné abonmá, tedy koncerty pro děti a rodiče. Od té doby edukace prošly bouřlivým vývojem: vznikla řada zážitkových hudebních dílen, ve kterých se věnujeme dětem od šesti měsíců až po středoškoláky, přibyly interaktivní koncerty pro školy i mateřinky, a dokonce další abonentní řada Komorní rodinná odpoledne. Všechno je plné, což nás neskutečně těší a potvrzuje, že jdeme správným směrem,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
V edukační sezoně, která startuje tento týden, nabízí filharmonie přes dvě stovky workshopů pro děti a mládež a osmdesát workshopů pro rodiče s dětmi. „Pokračujeme v trendu propojování malých posluchačů přímo s našimi hudebníky, což je postup, který se osvědčil. Je to totiž nejpřímější cesta. Ani nejlepší učitel nedokáže předat lásku k hudbě a jednotlivým nástrojům tak opravdovým způsobem,“ uvedla vedoucí edukačních aktivit Filharmonie Brno Kristýna Drášilová. Dodala, že potěšení je oboustranné. Kolegové z orchestru mají podle ní workshopy moc rádi, těší je bezprostřednost dětí, jejich zaujetí a reakce.
Do vzdělávacích filharmonických projektů se postupně zapojily všechny nástrojové skupiny, takže i školáci, kteří se pravidelně vracejí, mohou pokaždé objevit něco nového. S perkusisty otevírají atraktivní prostor filharmonické bicárny, s žesťovým kvartetem se učí hrát na nátrubky a objevují kouzla pístové mechaniky hudebních nástrojů, za doprovodu „Filharmonických dechů“ vyrábějí vlastní hobojové plátky a harfistka Ivana Švestková pravidelně uvádí v úžas všechny, kteří se domnívají, že harfa je jenom nástroj pro princezny. „I po šesti letech se já sama stále dozvídám něco nového a tím interaktivním zapojením dětí se každý z workshopů stává jedinečným a neopakovatelným,“ zdůraznila Drášilová, která je zároveň autorkou všech dětských projektů. Nezapomíná ani na děti, které to mají do Brna daleko, organizuje pro ně výjezdní lekce zážitkové hudební výchovy.
Na výchovné koncerty, další výraznou část edukací, je už nyní prodáno bezmála pět tisíc vstupenek z celkových šesti tisíc. „Znásobili jsme loňskou velmi úspěšnou novinku s názvem V orchestru. Je to koncert, při kterém sedí žáci buď přímo v orchestru, nebo v jeho bezprostřední blízkosti, což pro mnohé bývá velký zážitek. Loni jsme je takto vtáhli do Smetanovy Mé vlasti, letos jsme připravili program složený z děl skladatelů několika staletí, od Vivaldiho po Schnittkeho,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš s tím, že ze čtrnácti nabízených termínů nyní zbývá polovina. Výchovné koncerty jsou připraveny také na téma Ludwig van Beethoven, Advent nebo Hudba a pohyb.
Oblíbené Rodinné abonmá, tedy sobotní koncerty pro děti a rodiče, je několik let vyprodáno a noví zájemci o předplatné téměř nemají šanci na místa v sále. „Proto jsme letos přidali i odpolední termín, na který je v prodeji posledních asi čtyřicet míst,“ upozornila Kučerová. Stejně tak se letos zdvojilo i abonmá Komorní rodinná odpoledne. Jedná se o interaktivní program, při kterém je důležité udržet limitovaný počet dětí, moderátorky mohly s publikem pracovat po celou dobu koncertu.
Kromě velkého zájmu o edukace Drášilovou těší zejména to, že se mnohé školy díky spokojenosti na workshopy vracejí opakovaně. „Jezdí k nám děti nejen z celého Jihomoravského kraje, ale navštěvují nás i žáčci z Olomouce, Znojma, dokonce i jedna škola z Bratislavy. A za pár dní nás čeká nová zkušenost, kdy s edukačními koncerty poprvé vyjedeme i na festival ve Valticích, který navštíví školáci z celé jižní Moravy,“ prozradila. Vedoucí edukací oceňuje i úzkou spolupráci s lektorským oddělením Moravské galerie. Spolu organizují hudebně-výtvarné projekty Teo a Hans nebo kurz Recyklovaný orchestr. Na oslavu deseti let spolupráce se na léto chystá prázdninový artcamp s názvem Slavíme!.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..