Hudební scéna Městského divadla Brno slaví dvacet let

5. září 2024, 10:00

Hudební scéna Městského divadla Brno slaví dvacet let

U příležitosti významného jubilea představí Městské divadlo Brno výběr muzikálových titulů, které se za posledních dvacet let objevily na repertoáru Hudební scény. Hned několikrát se totiž v září uskuteční slavnostní koncert Dvacet let Hudební scény.

Na začátku října roku 2024 uplyne rovných 20 let od chvíle, kdy diváci poprvé usedli do hlediště nového sálu Hudební scény Městského divadla Brno, jež byla postavena jako technicky nejlépe vybavené divadlo v Evropě a vysoké nároky na moderní standardy a technické zázemí si stále udržuje a rozšiřuje o další špičkové vybavení. Na seznam premiér zde uvedených každý rok přibývají nové tituly, ať už se jedná o klasické muzikály, velkoformátově pojaté činoherní inscenace, koncerty, nebo o zcela původní díla současných autorů vytvořená přímo pro tuto scénu, jak bylo již při jejím vzniku deklarováno. Oslavy tohoto jubilea budou doprovázeny celou řadou mimořádných událostí a významných počinů včetně výstavy a vydání obsáhlé výpravné publikace. Dvacet let Hudební scény vyvrcholí rekapitulačním koncertem, během něhož zazní v podání početného orchestru a členů divadla hudba a písně z titulů, které byly na jevišti v průběhu dvacetileté historie uvedeny.

Součástí oslav, které proběhnou od 13. do 15. září 2024, bude kromě hned čtyř repríz zmíněného slavnostního rekapitulačního koncertu v režii Petra Gazdíka a v podání členů a orchestru divadla vedeného dirigentem Danem Kalouskem, též bohatý doprovodný program na Divadelní dvoraně MdB se vstupem zdarma.

V pátek 13. září 2024 po skončení koncertu vystoupí v Atriu pod vínem kapela Petr Gazdík Acoustic Band.

Celou sobotu 14. září 2024 bude diváky a posluchače ve Dvoraně divadla provázet Alan Novotný a Jakub Uličník. Od 10:15 se s koncertním vystoupením Muzikálová smršť představí děti z Muzikálové školy při MdB. Moderátor Zdeněk Junák přizve od 14:00 v živém vysílání Českého rozhlasu Brno výrazné osobnosti Městského divadla Brno – Alenu Antalovou, Zdenu Herfortovou, Stanislava Mošu a Petra Štěpána. Dále hudební skladatele – Karel Cón, Zdenek Merta, Robin Schenk, Miloš Štědroň a Petr Ulrych, kteří své jméno neodmyslitelně spojili (nejen) s Hudební scénou MdB. Od 16:30 nebudou chybět ve speciálním díle hudebního programu Zdenek Merta u klavíru, kde kromě rozhovorů s těmito tvůrci, které s nimi povede Miroslav Ondra, zazní řada slavných melodií nejen z pera těchto pánů v podání předních sólistů a orchestru divadla. Vyvrcholením sobotního dne se stane jeden ze slavnostních koncertů Dvacet let Hudební scény, jehož první polovinu v přímém přenosu od 20:15 uvede Česká televize na programu ČT art a současně se bude přenášet také na led obrazovku v Divadelní dvoraně. Ve druhé polovině večera se bude mimo jiné křtít také nová obsáhlá výpravná publikace věnovaná právě oněm prvním dvaceti letům Hudební scény.

V neděli 15. září 2024 od 11:30 proběhne pohádkové představení od Divadla Šumafuk nazvaná Dobrodružství polštáře Fredyho. Ve 13:00 si své představení ve Dvoraně zopakuje Muzikálová škola a v 16:30 se uskuteční Kvíz MdB, jenž budou moderovat Lenka Janíková a Michal Isteník a své síly ve vědomostech o historii Městského divadla Brno v něm změří tým diváků, jehož osazenstvo vzejde z úspěšných účastníků letní soutěže MdB, jež celé léto probíhala na sociálních sítích divadla, a tým hereckých osobností MdB ve složení Zdena Herfortová, Erika Kubálková, Petra Šimberová, Pavla Vitázková, Patrik Bořecký, Jan Mazák, Karel Mišurec a Viktor Skála. Ani zde nebudou chybět hudební vstupy, tentokrát v podání zástupců mladé herecké generace našeho divadla, které na klavír doprovodí Tomáš Zedek.

Foto archiv MdB