V minulém týdnu byla poprvé uvedena opera Káťa Kabanová v Teatro dell'Opera di Roma. Sérii představení doprovází přímo v prostorách divadla výstava velkoformátových portrétních fotografií Leoše Janáčka. Výstava vznikla ve spolupráci Moravského zemského muzea, TICu BRNO a Českého centra Řím.
Koprodukční inscenace Janáčkovy Káti Kabanové s Royal Opera House Covent Garden v režii Richarda Jonese měla premiéru v Londýně před dvěma lety a získala cenu Laurence Oliviera jako nejlepší nová operní produkce za rok 2019. Letos mají možnost vidět koprodukční představení návštěvníci Italské státní opery v Římě. Je to přitom vůbec první uvedení Káti Kabanové na této scéně. Jak je na operních jevištích obvyklé, Káťa Kabanová se hraje v původním jazyce, tedy česky. Hudebního nastudování se ujal americký dirigent David Robertson, v titulní roli vystupuje sopranistka Corinne Winters, která se letos v létě představí jako Káťa také na Salcburském festivalu pod taktovkou Jakuba Hrůši.
Přímo v prostorách divadla doprovází uvedení Káti Kabanové výstava velkoformátových portrétních fotografií Leoše Janáčka, kterou připravilo Moravské zemské muzeum a TIC BRNO ve spolupráci s Českým centrem Řím. Leoš Janáček (1854–1928) byl již od sedmdesátých let 19. století vnímán jako významná osobnost, což pochopitelně přitahovalo zájem fotografických ateliérů, profesionálních fotografů i nadšených fotoamatérů. Není proto divu, že během skladatelova života vznikla bohatá fotografická dokumentace, jejíž podstatnou část tvoří Janáčkovy portrétní fotografie. Jejich význam spočívá především ve skutečnosti, že dokumentují téměř celý skladatelův život a většinu pořídili tehdejší mistři portrétní fotografie, mezi jinými též ateliér Drtikol či Langhans.
„S Českým centrem Řím i s produkcí opery Teatro dell'Opera di Roma se nám velmi dobře spolupracovalo. Opera do budoucna plánuje uvedení dalších janáčkovských inscenací. Příště snad bude možné realizovat i ochutnávku Janáčkových oblíbených dezertů podle kuchařky jeho hospodyně, která byla plánovaná po premiéře Káti Kabanové, ale nebylo možné ji realizovat z důvodu protiepidemických opatření. Jde o mezinárodní úspěch projektu zaměřeného na propagaci osobnosti Leoše Janáčka a jeho spojení s městem Brnem, na kterém pod TIC BRNO a ve spolupráci s Moravským zemským muzeem pracujeme,“ uvedla Šárka Zahrádková, manažerka projektu Janáčkovo Brno.
Jedinečné janáčkovské fondy jsou soustředěny v Archivu Leoše Janáčka Moravského zemského muzea, který byl zapsán v mezinárodním registru Paměti světa UNESCO. V Památníku Leoše Janáčka Moravského zemského muzea je umístěna stálá expozice Život a dílo Leoše Janáčka.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..