JazzFestBrno na obrazovkách České televize. Vystoupí Ondřej Pivec, Robert Balzar s Danem Bártou a další

9. duben 2021, 1:00

JazzFestBrno na obrazovkách České televize. Vystoupí Ondřej Pivec, Robert Balzar s Danem Bártou a další

JazzFestBrno připravil ve spolupráci s Českou televizí sérii videokoncertů, které odvysílá ČT art. Během pěti večerů se na obrazovce vystřídají Ondřej Pivec, Robert Balzar s Danem Bártou, Cotatcha Orchestra s Lenkou Dusilovou, Jiří Levíček Trio a Vilém Spilka Quartet. Trio Jiřího Levíčka vystoupí v live streamu na Mezinárodní den jazzu.

Pořadatelé festivalu JazzFestBrno už brzy uvedou sérii koncertů na obrazovkách České televize a prostřednictvím streamu oslaví i Mezinárodní den jazzu. Tři koncerty, které festival natočil ve spolupráci s Českou televizí v jejím brněnském studiu, postupně představí novou kapelu varhaníka Ondřeje Pivce, dále trio Roberta Balzara s Danem Bártou a hostujícím trumpetistou Kornélem Feketem-Kovácsem a nakonec čerstvé držitele ceny za jazzovou nahrávku roku 2020 Cotatcha Orchestra společně s Lenkou Dusilovou. Tyto koncerty proběhnou na ČT art každou neděli, od 25. dubna. První červnovou neděli pak ČT art odvysílá ještě záznam vystoupení kapely Vilém Spilka Quartet, které natočila v Divadle Husa na provázku během loňského ročníku festivalu. Festival naváže i na tradici oslav Mezinárodního dne jazzu, který připadá na 30. dubna. V ten den odvysílá stream koncertu tria pianisty Jiřího Levíčka z Besedního domu.

Festival, který letos slaví své 20. výročí, se prostřednictvím videokoncertů snaží udržet kontakt s fanoušky. „Videokoncerty jsme natáčeli ve spolupráci s největšími profesionály v oboru a kombinace originální dramaturgie, scénografie a profesionálního štábu dala vzniknout záznamům té nejvyšší umělecké i technické kvality. V této sérii budeme pokračovat i poté, co nám situace dovolí pořádat tradiční koncerty pro publikum v sálech. Už nyní připravujeme několik dalších záznamů,“ plánuje umělecký ředitel festivalu JazzFestBrno Vilém Spilka.

Sérii na obrazovkách ČT art odstartuje 25. dubna držitel Grammy, několika Andělů, producent, skladatel, klávesista a hráč na Hammondovy varhany Ondřej Pivec. Brněnský rodák, který se ve světě proslavil především díky spolupráci s americkým zpěvákem Gregorym Porterem, žije dlouhodobě v New Yorku. Covidová krize mu však nečekaně přinesla prodloužený pobyt v Česku. Rozhodl se tak vytvořit zcela nový projekt Greatest Hits 4000 se skladatelem, producentem a hudebníkem kapely Chinaski, Janem Steinsdörferem; baskytaristou Honzou Jakubcem, který mimo jiné hudebně doprovází oblíbené televizní show (Star Dance, Super Star); a energickým, gospelem inspirovaným bubeníkem Filipem Ernstem. Vznikl tak osobitý a vášní nabitý projekt na rozhraní jazzu, funku, gospelu, hip-hopu a soulu – hudba, která staví na odkazu americké hudby 20. století, ale zároveň odráží zvuk současnosti. Záznam koncertu se bude ucházet i o úspěch na letošním Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha.

První májovou neděli 2. května se diváci mohou těšit na jazzovou formaci Robert Balzar Trio. Zvuk instrumentálního tria tradičně doplní multižánrový zpěvák Dan Bárta. Spolu s nimi vystoupí host – modernista a sférický trumpetista Kornél Fekete-Kovács.

Brněnský bigband Cotatcha Orchestra získal za svůj debutový počin Bigbandová elektronika ocenění v anketě Českého rozhlasu Jazz za nejlepší nahrávku roku 2020. Právě repertoár z této desky si diváci ČT art vychutnají 9. května. „Bigbandová elektronika se vyvíjela několik let. Na začátku stál můj magisterský projekt postavený na interpretaci autorské hudby. Nejprve na čistě akustických skladbách různých autorů, postupem času začaly vznikat kusy kombinované s elektronikou. První takovou kompozicí byl Sardanapalm Martina Konvičky, který pracoval s ambientními zvuky nebo trapovými beaty. Pro mě přelomová skladba a proto jsem se rozhodl, že budeme dál pracovat na repertoáru v tomto duchu. Elektronika je to pro nás jakýsi sedmnáctý hráč,“ říká kapelník Jiří Kotača. Další barvu do pestré hudební palety tohoto progresivního bigbandu přidá hostující zpěvačka Lenka Dusilová.

Vilém Spilka Quartet, který sérii festivalových koncertů na České televizi 6. června zakončí, opírá svůj repertoár o jazzové úpravy písní Honzy Nedvěda z alba Podvod a o skladby inspirované dětmi a autismem z desky Čekání na Toma. Koncert natočený v Divadle Husa na provázku navíc vizuálně podkreslují tematické snímky od uznávaného fotografa Romana France.

Kromě televize bude znít jazz také ze sociálních sítí. Na Mezinárodní den jazzu, tedy 30. dubna, odstreamuje festival koncert tria pianisty Jiřího Levíčka z Besedního domu. Jeho nový projekt Stay in Tune stojí na vlastních kompozicích a originálních úpravách jazzových standardů. Výrazová jednota a prostor pro kolektivní improvizaci při zachování hlavního kurzu jsou základními rysy projevu tohoto seskupení. „Na Den jazzu natočíme v Besedním domě do záznamu také koncert kapel Post Noisy Pots a The Survivors. Zároveň dokončujeme zpracování záznamu tria Nikol Bókové, který jsme natočili na konci loňského roku v pavilonu Morava na brněnském výstavišti,“ odhaluje další plány Spilka.

JAZZFESTBRNO ON SCREEN:

25. 4. 2021, 22:05, ČT art: ONDŘEJ PIVEC PROJECT

30. 04. 2021, 20:00, Facebook a další sítě festivalu JazzFestBrno: LIVE STREAM MEZINÁRODNÍ DEN JAZZU: JIŘÍ LEVÍČEK TRIO  

02. 05. 2021, 22:05, ČT art: DAN BÁRTA & ROBERT BALZAR TRIO & KORNÉL FEKETE-KOVÁCS 

09. 05. 2021, 22:00, ČT art :COTATCHA ORCHESTRA & LENKA DUSILOVÁ 

06. 06. 2021, 22:00, ČT art: VILÉM SPILKA QUARTET

Dan Bárta/ foto archiv JFB

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Nejčtenější