Jevgenij Iršai je jedním z nejvýznamnějších slovenských skladatelů současnosti. V letošním roce slaví 70 let. Při této příležitosti proběhne v sále konventu Milosrdných bratří jeho společný koncert s Milanem Paľou. Během koncertu, který pořádá Ensemble Opera Diversa, zazní díla oslavence.
„Skladby pre sláčikové nástroje zaujímajú v mojej tvorbe dosť veľké miesto. Zvlášť skladby pre husle sólo, husle a klavír alebo husle a orchester. Sú na to dva dôležité dôvody. Jednak môj otec bol vynikajúci huslista a len kvôli osudu hral celý život iba v orchestri Mariinskeho Divadla v Sankt-Peterburgu. I keď si pamätám ako dieťa, že občas mal aj koncerty ako sólista. Druhý dôležitý dôvod je, že vôľou osudu na Slovensku som sa stretol a spriatelil s vynikajúcim huslistom a muzikantom Milanom Palom. Všetky moje skladby pre husle, ktoré som skomponoval na Slovensku, sú inšpirované osobnosťou Milana Palu. A som veľmi rád, že všetky tieto moje kompozície Milan aj premiérovo uviedol.“ říká Jevgenij Iršai. Slavnostní koncert je ohlášený na 19. října 2021 od 19:00 v sále Konventu Milosrdných bratří v Brně.
Jevgenij Markovič Iršai (*1951) pochází z ruské hudební rodiny. Sví první hudební studia absolvoval na Speciální hudební škole při Leningradské konzervatoři, dále vystudoval kompozici a hru na klavír na konzervatoři rovněž v rodném Leningradu. Na Leningradské a Petrohradské konzervatoři následně působil také jako pedagog hry na klavír a v té době rovněž koncertoval jako sólový klavírista. V devadesátých letech začínal na Slovensku jako korepetitor Státní opery v Banské Bystrici, v Bystrici dále vyučoval i na konzervatoři Jana Levoslava Belly a Katedře hudby na fakultě humanitních věd UMB. Od roku 2001 do současnosti působí na katedře kompozice a dirigování VŠMU v Bratislavě. Zejména v posledních letech komponuje na objednávku konkrétních interpretů ze Slovenska i zahraničí, kromě Milana Paľy jsou to například Aleksander Gabryš, Ondrej Olos, Zuzana Paulechová, Aleksander Chernušenko, Ladislav Fančovitz, Adriana Kučerová, Jan Kalinowski, Rastislav Štúr a mnoho dalších. Tvorba Jevgenije Iršaie se vyznačuje experimenty s tradičním zvukem, tempem, rytmem, harmonií i melodií, působí silou hudebního výrazu a vyskytují se v ní i prvky pravoslavné liturgické hudby. V závěru minulého století byl označen za příslušníka ruského „pozdního postkonzervatismu“, jeho skladatelskou práci však charakterizuje spíše citlivý výběr z evropské i ruské hudební tradice a přetváření hudebního materiálu vlastním originálním způsobem.
PROGRAM:
JEVGENIJ IRŠAI:
Sonáta pro Edwarda Griega pro housle a klavír
Sonáta no. 2 "Nenávist" pro housle a klavír
Sonáta no. 3 pro housle a klavír
Sonáta no. 4 "Who knows from which one of trash, from silence..." pro housle a klavír – PREMIÉRA
Zatím nebyl přidán žádný komentář..