I letos pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění (HF JAMU) prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně. Mladí hudebníci se představí ve hře na klavír a varhany již na 28. ročníku této soutěže. Finálová kola v oboru varhany se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie a v Besedním domě v oboru klavír za doprovodu orchestru Czech Virtuosi pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka.
Mezinárodní interpretační soutěž, jež nese jméno skladatele Leoše Janáčka, má za cíl vyhledávat mladé talentované umělce. Do Brna se sjíždějí interpreti do 35 let z celého světa, kteří jsou hodnoceni mezinárodní porotou. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory smyčcové kvarteto, housle, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh, tuba a letošní klavír a varhany.
Svůj talent se rozhodlo předvést svým přihlášením do soutěže 24 varhaníků z ČR, Slovenska, Polska, Francie, Chorvatska či Korejské republiky. Z výběrového kola, které se uskutečnilo poprvé za dobu konání soutěže, postoupilo v oboru klavír 20 soutěžících z ČR, Slovenska, Německa, Rumunska, Japonska, Ukrajiny, Korejské republiky a Ruska.
„Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka je setkání mladých talentů z celého světa, které oživuje odkaz skutečného hrdiny: Leoš Janáček je dnes nejhranějším operním skladatelem na světě, přitom musel ustát předsudky konkurentů ve své době. Soutěž motivuje letos klavíristy a varhaníky, aby stejně jako Janáček byli hrdi na svůj talent a přijali nelehkou výzvu – hrát před mezinárodním panelem, který výkony hodnotí. Můžeme se těšit na mladistvé interpretační přístupy k repertoáru dvou letošních kategorií: klavír a varhany. Zajímavostí bude kromě finálního koncertu v Besedním domě i možnost slyšet velké Mathisové varhany
v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie,“ zve děkanka HF JAMU prof. Barbara Maria Willi, Ph.D.
Porotě pro soutěžící z oboru klavír bude předsedat prof. Håkon Austbø z Norska, předsednictví poroty pro varhany se ujal prof. Johannes Ebenbauer z Rakouska. Vítězové soutěže k titulu laureáta získají také tradiční finanční ocenění sto tisíc korun českých (1. cena), sedmdesát tisíc korun českých, (2. cena) a čtyřicet tisíc korun českých (3. cena). Vítěz oboru klavír se může také těšit na vlastní koncertní matiné v rámci Festivalu Janáček Brno 2022 a vítěz oboru varhany získá možnost vystoupit na koncertech v rámci Brněnského varhanního festivalu 2023 a Festivalu Za poklady Broumovska 2023.
„Věřím, že i letošní ročník soutěže nabídne nevšední hudební zážitek. Mladým umělcům přeji co nejméně trémy, a naopak trochu adrenalinu, bez kterého se kvalitní výkon neobejde. Těší mě vzrůstající ohlas soutěže, kdy se pódium v moravské metropoli ve spojení se skladatelem Leošem Janáčkem stává takovým lákadlem pro hudebníky ze všech koutů světa. Proto Jihomoravský kraj rád toto klání podpořil dvěma miliony korun poskytnutými na celý pětiletý cyklus soutěže,“ uvedl hejtmanův náměstek pro oblast kultury a památkové péče Mgr. František Lukl, MPA.
Soutěž se v každém oboru koná ve třech kolech, která jsou zdarma přístupná veřejnosti. První kolo v oboru varhany se uskuteční v termínech 12.–13. 9. 2022 ve Varhanním sále HF JAMU, druhé kolo proběhne 15. 9. 2022 a závěrečné 17. 9. 2022 od 14.00 hod., obě v prostorách jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Klavíristy čeká první kolo v termínu 13.–14. 9. a následně druhé ve dnech 15.–16. 9. v Koncertním sále HF JAMU. Závěrečné třetí kolo oboru klavír se uskuteční v neděli 18. 9.
od 14.00 hod. v Besedním domě ve spolupráci s orchestrem Czech Virtuosi pod taktovkou Stanislava Vavřínka.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..