Konference o kritice v brněnském divadle Reduta

Konference s podtitulem Potřebnost a aktuální stav umělecké kritiky v médiích proběhne již tento týden v Brně. Projekt reaguje na upozaďování umělecké kritiky v českých médiích.

Program konference je dělen do čtyř bloků: Umělecká kritika v médiích, Kritika versus reklama, Marketingové a ekonomické dopady umělecké kritiky, Odpovědnost kritiky vůči umělcům a návštěvníkům kulturních akcí. Po každém předneseném tématu následují panelové diskuze. Po konferenci bude vydán sborník, který bude zaslán všem registrovaným účastníkům. Registrace je nutná, více informací najdete zde. Konference se uskuteční ve středu 12. října 2016 od 9:00 v Mozartově sále divadla Reduta.

V rámci konference se představí:

Prof. PhDr. Jindřiška Bártová

Vystudovala na brněnské univerzitě obory hudební věda a čeština. Působila jako tajemnice brněnské pobočky hudebně vědecké sekce Svazu československých skladatelů. Posléze se věnovalapedagogické dráze na brněnské konzervatoři. Od roku 1989 působí na Hudební fakultě JAMU jako vedoucí Katedry hudebních a humanitních věd.

Jana Soukopová

Spoluzakladatelka samizdatového Hosta a prvních nezávislých Moravských novin. Pracovala jako ředitelka nakladatelství Petrov (dnes Druhé město). Od roku 2007 je redaktorkou MF DNES specializující se na kulturu, rozhovory a historii Brna.   

​Prof. Ing. MgA. Ivo Medek Ph.D.

Vystudoval VUT a poté hudební kompozici na HF JAMU, kde vyučuje od r. 1990. Je autorem více než padesáti orchestrálních, komorních a elektroakustických skladeb. Zabývá i teoretickou prací, je autorem nebo spoluautorem celé řady textů, které vyšly buď samostatně nebo v odborných časopisech.

Mgr. Jan Špaček

Muzikolog a hudební kritik. Pravidelně přispívá do MF Dnes (externí recenzent), Harmonie, Hudebních rozhledů, Opus musicum. Zabývá se taktéž přípravou a realizací kulturních, hudebně-popularizačních pořadů, seminářů, přednášek a workshopů pro veřejnost.

doc. MgA. David Drozd Ph.D.  

Vystudoval Divadelní fakultu JAMU v Brně, obor divadelní dramaturgie. Publikuje recenze a eseje v odborném tisku, uplatňuje se i jako překladatel v oblasti současné anglické dramatiky. Založil internetový divadelní časopis YORICK. Vyučuje též na Ústavu divadelní vědy FF MU.

Mgr. Michaela Mojžíšová PhD.

Operní kritička a historička, působí jako vědecká pracovnice v Ústave divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Je hlavní redaktorkou vědeckého časopisu Slovenské divadlo, odbornou redaktorkou časopisu Hudobný život a členkou redakčního okruhu časopisu Svět a divadlo. Je členkou výboru Slovenského centra Asociácie divadelných kritikov a teoretikov (SC AICT).

Mgr. Luboš Mareček

V letech 1986-1991 absolvoval na FF MU studium historie a  českého jazyka a literatury. V roce 1992 začal pracovat jako kulturní redaktor v Brněnském večerníku, odkud přešel do Lidových novin, kde vedl moravskou kulturní rubriku. Poté přestoupil do deníku MF Dnes, kde v letech 1994-2011 pracoval jako vedoucí kulturní redaktor, divadelní kritik a publicista. V současnosti pracuje jako specialista pro vnější vztahy na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Stále píše divadelní recenze i publicistiku pro Lidové noviny, Divadelní noviny, rozhlasovou stanici ČRo Vltava, weby jako aktuálně či Brno město hudby.

Mgr. Emil Drápela

Sóloklarinetista Filharmonie Brno s pětatřicetiletou praxí orchestrálního hráče, sólisty a komorního hráče.  Absolvent Konzervatoře Brno a JAMU Brno sólově či komorně vystoupil ve třinácti evropských zemích a Japonsku, hostoval na významných hudebních festivalech, nahrál přes 200 titulů klarinetové literatury pro Český rozhlas. Má za sebou desítky premiér soudobé hudby. Je pravidelným autorem programových textů Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, rovněž píše hudební recenze, texty a fejetony pro internetový portál Opera Plus.cz

Mgr. Pavla Bergmannová

Vystudovala divadelní a filmovou vědu na FF UP v Olomouci, kde několik let působila jako odborná asistentka. V současnosti přednáší na Slezské univerzitě v Opavě. V letech 2006-2010 pracovala jako tisková mluvčí Moravského divadla Olomouc. Jako divadelní kritička pravidelně spolupracuje zejména s Divadelními novinami, Listy, Českým rozhlasem Vltava (pořady Mozaika, Slovo o divadle) a Českou televizí (Divadlo žije!).

Mgr. Bohuš Zoubek

Na konzervatoři a Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) studoval obor lesní roh. Byl jedním ze zakladatelů divadla Husa na provázku, pro které komponoval scénickou hudbu. Působil pedagogicky na JAMU a jako vedoucí oboru lesní roh na brněnské konzervatoři. Byl inspirátorem cyklu Mezinárodních interpretačních soutěží při Mezinárodním hudebním festivalu "Moravský podzim".

Patrik Červák

Vystudoval Česko-anglické gymnázium s r.o. v Českých Budějovicích a Konzervatoř v Českých Budějovicích, obory klavír a klarinet. V současnosti studuje muzikologii na brněnském Ústavu hudební vědy. Působí jako redaktor internetového měsíčníku Musicologica a vystupuje na klavír jako sólista i jako člen sexteta.

Mgr. Eva Mikulášková

Interní doktorandka oboru hudební věda Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde působí i jako šéfredaktorka internetového měsíčníku MUSICOLOGICA. Od sezony 2015/2016 se stala dramaturgyní opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Podílí se na PR opery NDM, na výuce FUOU, spolupřipravuje Letní divadelní školu pro pedagogy, vytvořila projekt Operní sirény a spolupracuje na projektech NDM s Jaromírem Nohavicou.

PhDr. Helena Havlíková

Operní publicistka a specialistka na regulaci elektronických médií. V Českém rozhlasu – Vltava v Operním panoramatu Heleny Havlíkové každé pondělí glosuje aktuální operní dění. O opeře pravidelně píše pro Lidové noviny, časopisy Hudební rozhledy, Harmonie, Czech Music Quarterly ad. Je členkou Operní poroty Thálie.

Divadlo Reduta/ foto archiv

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Nejčtenější