Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen 2024

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen 2024

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milé příznivkyně a milí příznivci brněnské kultury,

nechci se opakovat, ale přece jen s potěšením připomínám, že první březnové zastupitelstvo schválilo dotace do kultury, beze změny proti návrhu. Bezmála třicet milionů si tak mezi sebou rozdělí na dvě stovky projektů a já nepochybuju o tom, že vložené peníze napomohou k tomu, aby kulturní život v Brně zůstal nadále pestrobarevný, s nabídkou určenou i dostupnou všem zájemcům. Konečně, v pořadí druhý spuštěný Poesiomat před Káznicí na Cejlu je skvělým dokladem toho, že kultura v Brně není jen něco (u)zavřeného mezi zdmi a přístupného pouze pro někoho. Když se totiž veřejný prostor kultivuje kreativně a s originalitou, funguje to.

Dovoluji si také z toho místa poblahopřát Simoně Pekové k získání Českého lva. O tom, že jí patří právem, není pochyb. „Nevěděla jsem, že nejsem slavná“, podivila se v jednom z rozhovorů. Skvělých „neslavných“ (podle jednoho z titulků mediální smrště posledních dnů dokonce neznámých) hereček a herců jsme přitom měli a máme v Brně – naštěstí – pořád hodně. Ale zaplaťpánbůh o nich dobře víme. Jednoho z nich připomíná také nová monografie kritika Luboše Marečka s příznačným názvem Kníže herectví věnovaná Ladislavu Lakomému. Charismatického herce s charakteristickým hlasem si pamatuji z mnoha rolí v Mahenově divadle i z té poslední, kterou ztvárnil na jevišti Městského divadla Brno. Tím víc mne těší, s vděčností za nezapomenutelné divadelní zážitky, že Brno mohlo vydání této publikace podpořit. 

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

XVIII. brněnské kulturní fórum je za dveřmi!

První letošní Brněnské kulturní fórum se odehraje 16. 4. 2024.  
Osmnácté setkání kulturního fóra se zaměří na vzdělávání v kultuře a kreativních odvětvích, konkrétně na oblast vzdělávání ve školním prostředí, vzdělávání pracovníků v kulturním a kreativním sektoru a vzdělávání publika. Fórum se tentokrát tématicky koná na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. 
Zaregistrujte se včas, prostor má omezenou kapacitu a míst rychle ubývá. Více aktuálních informací o programu se již brzy dozvíte na facebookové oficiální události XVIII. BKF a webu Kultura Brno. 

Máme schváleny dotace v kultuře na rok 2024 
Zastupitelky a zastupitelé schválili 5. března 2024 jednoleté dotace v oblasti kultury na rok 2024. Výsledky jsou zveřejněny zde. Celkem bylo na rok 2024 podáno 301 žádostí. Finanční podpora ve výši 29 691 tis. Kč byla rozdělena mezi 205 úspěšných projektů nebo činností kulturních organizací. 

#Vzdělávání #Inovace #Prosperita 2 

Město Brno opět podpořilo projekt #Vzdělávání #Inovace #Prosperita 2 realizovaný Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, který navazuje na úspěšný minulý rok. Cílem projektu je prostřednictvím vzdělávání podpořit trvalý osobní rozvoj a profesní růst pracovníků v kultuře a kreativních odvětvích, který je nezbytný ke kvalitnímu, inovativnímu a kreativnímu výkonu práce, poskytování atraktivních služeb či úspěšnému podnikání. Projekt je sestaven z dílčích tematických nabídek spadajících do podporovaných aktivit – manažerské dovednosti včetně komunikačních, digitální dovednosti a oblast finanční gramotnosti. O otevření jarních kurzů vás budeme včas informovat. 

Manuál pro pořadatele kulturních akcí v Brně

Kultura Brno představuje nový průvodce pro pořádání kulturních akcí v Brně! Získejte informace o podmínkách pro pořádání akcí ve venkovním i vnitřním prostoru či tipy na propagaci nebo jiné služby  a další užitečné informace.

Manuál pro pořadatele kulturních akcí najdete zde.

Před Káznicí na Cejlu vyrostl Poesiomat

Projekt Poesiomat je fenoménem umění ve veřejném prostoru. Tyto mluvící sochy umisťuje do veřejného prostoru od roku 2015 spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy.  Díky podpoře města Brna se nyní můžeme pyšnit již druhým Poesiomatem, který tentokrát najdete před Káznící na Cejlu. Poesiomat před Káznicí, který připomíná periskop ponorky, má kliku a po zatočení se rozmluví a rozezpívá, byl 12. března slavnostně odhalen. Nyní si z něj můžete jít poslechnout poezii významných českých básníků internovaných v Káznici, autentické vzpomínky politických vězňů, ale i básně, písně a texty současných českých i romských autorů. 

ČÍST VÍCE

Čestný hrob pro Ivana Sedláčka

Město Brno podpořilo realizaci náhrobku sbormistra, dirigenta, zakladatele sboru Kantiléna a nositele mnoha ocenění mezi kterými nechybí ani Cena města Brna Mgr. Ivana Sedláčka. Náhrobek bude umístěn na čestném urnovém pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna. Autorem náhrobku, který by měl být zhotoven v druhé polovině roku 2024, se stane sochař Jiří Sobotka. 

Busta Ernsta Wiesnera ve vile Stiassni

Zastupitelky a zastupitelé schválili individuální investiční dotaci 250 tisíc korun Židovské obci Brno na realizaci busty Ernsta Wiesnera ve vile Stiassni. Ernst či Arnošt Wiesner je jedním z nejvýznamnějších brněnských architektů meziválečného období. Mezi jeho stavby patří například Brněnské krematorium na Ústředním hřbitově, Haasova vila nebo Palác Morava. Busta ve vile Stiassni má být slavnostně odhalena v rámci festivalu židovské kultury ŠTETL FEST, který se bude konat pod záštitou velvyslankyně státu Izrael a primátorky města Brna. Slavnostní odhalení proběhne dne 31. srpna 2024. 

PŘÍLEŽITOSTI

 

Kreativní centrum CO.LABS hledá zhotovitele rekonstrukce 
Zóna nezávislého umění CO.LABS, které se nedávno podařilo získat titul laureátů ceny České divadelní DNA, vstupuje do rozsáhlé rekonstrukce a od února hledá zhotovitele! Díky této rekonstrukci se CO.LABS stane jedinečným kulturním centrem evropského formátu, jenž poskytne komplexní prostor pro nezávislou tvorbu a prezentaci napříč různými druhy umění. Termín uzávěrky pro přihlášení je 22. března 2024. 

ČÍST VÍCE

Konference: Spolupráce knihoven a škol

V úterý 26. března proběhne v Knihovně Jiřího Mahena v Brně celostátní konference Spolupráce knihoven a škol, jejímž cílem bude nejen shrnout aktuální stav spolupráce, ale především otevřít širokou diskusi, která povede k lepšímu poznání potřeb a očekávání obou stran. V rámci programu bude možnost zúčastnit se diskuse se zástupci ministerstev, místních samospráv, akademické sféry, Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, Sdružení knihoven ČR a Asociace knihoven vysokých škol ČR a samozřejmě samotných knihoven a škol. Přijďte se inspirovat příklady dobré praxe, poznat Databanku vzdělávacích programů nebo se dozvědět něco více o strategii kultury a koncepce obecního školství v Brně. 

ČÍST VÍCE

Mahenova akademie pro 21. století

Mahenova akademie pro 21. století je kulturně-společenská a vzdělávací platforma pro setkávání, tvorbu a sdílení myšlenek napříč generacemi, která vznikla na podzim roku 2022 při příležitosti 100. výročí otevření Knihovny Jiřího Mahena. Letos máte znovu možnost zúčastnit se přednášek, besed, čtení, debat, představování knih, ale třeba i zcela praktických workshopů. Můžete se setkat s výraznými osobnostmi současné české literatury i s předními nakladateli, s novináři objevovat nekonečné možnosti i úskalí žurnalistiky, věnovat se otázkám ekologie, udržitelnosti, sociální problematiky, hudby, moderní historie i nejnovějším vědeckým poznatkům. 

ČÍST VÍCE

Nedělní divadelní workshopy v Divadle Polárka

Láká vás poznat divadlo z druhé strany? Z jeviště a ze zákulisí? Malý vůz Divadla Polárka pořádá v rámci cyklu Nedělní workshopy různorodé dílny pro veřejnost zaměřené na divadelní prostředí. Můžete si na nich vyzkoušet jednotlivé divadelní profese a poznat celý proces tvorby představení. Celkem půjde o sedm nedělních setkání v průběhu sezóny, a to vždycky od 9 do 12 hodin. Je možné se zúčastnit všech workshopů nebo přijít jen na ty, které vás nejvíce zajímají. 

ČÍST VÍCE

Prototyp hledá dobrovolníky/dobrovolnice

Prototyp je tvůrčí, vzdělávací a organizační platforma, která si dává za cíl úzce propojovat sféry umění, vědy a technologií a tvořit prostor pro jejich netradiční prezentaci. Prototyp stále hledá nadšené a šikovné lidi, kteří pomohou organizovat kulturní akci, jež v Brně nemá obdoby.

Jako dobrovolník/dobrovolnice si vyzkoušíte práci na různorodých pozicích – příprava expozice, práce s návštěvníky i umělci, hlídání exponátů a další činnosti nezbytné pro chod takové akce. 

ČÍST VÍCE

Filmový festival Jeden svět 2024 hledá dobrovolníky/dobrovolnice

Od 18. do 28. března 2024 máte jedinečnou možnost podívat se pod pokličku festivalu Jeden svět a stát se členem festivalového týmu. Pomoci můžete s přípravou slavnostních zahájení a zakončení, s chodem festivalových kin, s asistencí pro zahraniční hosty nebo si prostě manuálně zapracovat či být součástí VR projekcí. Kromě dobrého skutku na vás čeká akreditace na celý festival za 4 odpracované směny, potvrzená praxe pro studenty, bohatý filmový program, debaty s režiséry a protagonisty a samozřejmě i festivalové triko.

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Brno přivítá 21. března další ročník festivalu Jeden svět. Tentokrát s netradičním zahájením v klubu Fléda, kde se můžete těšit na nadupaný večer plný lidskoprávních debat, kapelu Zelené koule, raut, divadlo pro nejmenší a samozřejmě i promítání vybraného snímku.

ČÍST VÍCE

Přijďte ve dnech 22.–24. 3. 2024 prozkoumat jedinečné architektonické skvosty během oficiálního otevření vodojemů. Prototyp a TIC Brno si na otvírací event připravily audiovizuální show inspirovanou všudypřítomnou vodou a velkoplošné projekce, které promění prostor dvou cihlových vodojemů v živoucí umělecké dílo.

ČÍST VÍCE

Březen je měsícem čtenářů. Knihovna Jiřího Mahena tentokrát připravila program pro děti do 6 let a jejich rodiče.

ČÍST VÍCE

Galerie Kontext uvede 27. března výstavu Denní chléb umělkyně Lenky Tyrpeklové. Výstava Denní chléb (aneb pohádky z vězení) je extenzí z předchozího projektu Lenky Tyrpeklové s názvem Dno den, který se věnoval českému vězeňskému systému.

ČÍST VÍCE

Newyorská saxofonistka Lakecia Benjamin a japonský trumpetista Takuya Kuroda představí to nejlepší ze současného jazzu. Už 21. března  přinesou do sálu Divadla Husa na provázku zběsilé tempo New Yorku – města, které nikdy nespí, města, které oba hudebníky formovalo. 

ČÍST VÍCE

Fléda srdečně zve 16. března na koncert v rámci společného turné hvězdy domácího RnB Annet X a superproducenta Nobodylisten. 

ČÍST VÍCE

V Domě pánů z Kunštátu bude 19. března zahájena výstava Cuerpo V, jejíž autorkou je mexická umělkyně Jimena Mendoza. Společně s ní bude zahájena také nová výstava v prostorách Vašulka Kitchen Brno Sigrún Harðardóttir: Permutace.

ČÍST VÍCE

Ateliér herních médií Fakulty výtvarných umění VUT zve 22.–23. března na první ročník festivalu Lektvar, který si klade za cíl zasadit studentské hry do širšího kontextu umělecké scény a kreativních průmyslů. První ročník představí téma barev v celém spektru jejich využití, ať už v autorském, či všeobecném herním vývoji. 

ČÍST VÍCE

 

foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Mezinárodní festival Janáček Brno nedává prostor pouze profesionálním tělesům, ale v jeho dramaturgii se pravidelně objevují například i studentské projekty. Tak tomu bylo i ve čtvrtek 14. listopadu, kdy byla v divadle Reduta uvedena světová premiéra scénického projektu Konzervatoře Brno s název Vitka Osudová (Koleda milostná). Hudební koláž spojovala různá díla Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů. Stvořil ji Tomáš Krejčí, který společně s Katarínou Duchoňovou a Helenou Fialovou celé představení se studenty konzervatoře také hudebně nastudoval. Na scénáři s Tomášem Krejčím spolupracovala Hana Mikolášková a režie se ujala Alexandra Bolfovávíce

Komorní řada koncertů festivalu Janáček Brno 2024 je zaměřena na kvartetní, ale i sborovou tvorbu. A právě večer konaný ve středu 13. listopadu v prostorách Janáčkova divadla představil mladé ambiciózní sborové těleso JK Voices nesoucí v názvu iniciály svého zakladatele a sbormistra Jakuba Kleckera. Soubor je složený z několika generací zpěvaček a svým fungováním, částečně i repertoárem, navazuje na tradici starších brněnských sborů jako například Kantiléna. V rámci večera se v jednotlivých skladbách představili sopranistka Doubravka Novotná, klavíristé Jiří Hrubý a Helena Fialová, houslistka Barbara Tolarová, harfistka Pavla Kopecká a flétnistka Hana Oráčovávíce

Trumpetista Jiří Kotača založil před deseti lety big band Cotatcha Orchestra. Ten dnes vystupuje s různými programy od nejtradičnějšího jazzu až po vizionářské propojení jazzu s elektronikou. S Jiřím Kotačou hovoříme o tom, jak se orchestr postupně vyprofiloval, jak vzniká autorský repertoár na pomezí jazzu a elektroniky, ale také o tom, co fanouškům přinese listopadový koncert k 10 letům orchestru. Řeč je i o Kotačově mezinárodním kvartetu nebo o tom, jak je možné hru na trubku a křídlovku obohatit efekty.  více

Ačkoliv je Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno věnován především klasice, dramaturgie se nebojí přimíchat do programu například jazzové nebo folklórní koncerty. Právě lidovému umění bylo v neděli 10. listopadu v 15 hodin věnováno pásmo Opojen písní, jehož scénáře a režie se ujala Magdalena Múčková. V podání sboru Netáta ze Strání, jehož vedoucí je Marie Múčková, zpěvačky Kateřiny Gorčíkové z Březové a lidové hudby Matóše z Lopeníka zazněly lidové písně, které zaplnily prostor divadelního sálu brněnské Reduty. Tento komorní hudební pořad akcentoval především obec Březová (Brezová), kterou několikrát sám Leoš Janáček (1854–1928) navštívil a jíž věnoval esej Březovská píseň (1899). Čtení z této eseje procházelo v podání Vladimíra Doskočila celým programem a velmi povedeně tak pásmo propojilo přímo s osobností Leoše Janáčka.  více

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno nabídl v sobotu také koncert Brno Contemporary Orchestra. Pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra zazněl program z děl čtveřice skladatelů, kteří jsou velkou mírou spjati s Brnem. V divadle Reduta zazněly kompozice Miloslava Ištvana, Aloise Piňose, Josefa Berga a Petra Kofroně.  více

Nejčtenější