Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden 2024

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden 2024

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážené příznivkyně a vážení příznivci brněnské kultury,

každý začátek nového roku je spjatý s očekáváním. Pokud ale je o co, a hlavně o koho se opřít, jako v tomu bezesporu v oblasti brněnské kultury je, lze věřit tomu, že se můžeme těšit. Talent, schopnosti, kreativita i nasazení u drtivé většiny Vás, kteří brněnskou kulturu tvoříte z pozic uměleckých i organizačních profesí, jsou totiž mimořádné. Což nejlépe dokazuje nejen řada ocenění (včetně titulu pro Brno jako pro Evropském město Vánoc 2024), ale hlavně neutuchající zájem diváků, posluchačů a návštěvníků.

I z výše uvedených důvodů proto doufám, že se letos na základě připravených projektů především podaří odstranit další (většinu? všechny?) zjištěné překážky, komplikující zapojení do kulturního života některým skupinám Brňanů. Včetně zlepšení informovanosti, na jejíž nedostatečnost v loňském výzkumu lidé poukazovali.

Premiéry, koncerty, vernisáže… Kalendářní rok sice začíná, sezona však běží naplno. Novinkou na mapě míst i zážitků se stane Arnoldova vila, kterou po zdařilé rekonstrukci začne od druhé poloviny ledna Muzeum města Brna postupně otevírat veřejnosti. Vila bude sloužit také jako komunitní i kulturně-vzdělávací instituce a na jaře se dočkáme rovněž zpřístupnění její zahrady, která doplní unikátní zelený trojúhelník, jehož vrcholy tvoří ještě vily Tugendhat a Löw-Beer. Díky nezpochybnitelnému geniu loci zdejší lokality získá Brno opravdu výjimečné místo k relaxaci.

Jsem přesvědčená, že s maximální podporou města se brněnská kultura bude navzdory nelehké ekonomické situaci dál rozvíjet a růst, abychom za necelých dvanáct měsíců mohli zase spokojeně bilancovat.

Krásný, úspěšný – a hlavně zdravý rok 2024!

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Kultura Brno v roce 2024

V letošním roce se Kultura Brno zaměří na několik témat.

Prvním z nich je evaluace Strategie kultury a kreativních odvětví a s tím související příprava nové strategie. Problematice budeme věnovat podzimní kulturní fórum. 

Nezapomněli jsme ani na téma z předchozího roku – Kultura dostupná všem. Aktivně pracujeme na konkrétních projektech, které pomohou odbourat nejen prostorové bariéry, obecně a zlepší přístupnost kulturních organizací v Brně. 

V červnu nás čekají Dny partnerských měst a tentokrát se můžeme těšit nejen na zahraniční hosty, ale také na to, že hlavním tématem bude právě kultura. Připravujeme i nový rezidenční program a jako členové mezinárodní sítě Culture Next Cities se budeme účastnit dvou zahraničních setkání ve Finsku a Rumunsku, o spolupráci s námi projevila zájem města Faro, Boloňa, Mnichov nebo Rouen.

Zabývat se letos budeme i vzděláváním v kultuře a kulturním vzděláváním. Téma otevřeme na jarním kulturním fóru. Dále rozvíjíme i spolupráci s uměleckými vysokými školami.

Sochařské Brno chystá mimo péči o sochy a drobnou architekturu i výstavu soutěžních návrhů na novou sochu Elišky Rejčky a zaměří se také na metodický návrh umisťování uměleckých děl ve veřejném prostoru. 

Pokud chcete spolupracovat na některém z těchto témat, kontaktujte Kulturu Brno na e-mailové adrese kultura@brno.cz.

Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně

Termín pro odevzdání návrhů do architektonicko-výtvarné soutěže Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně se pomalu blíží. 

Součástí návrhu by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by celé umělecké dílo harmonicky podpořila.

Přihlásit soutěžní návrh je možné do 1. března 2024.

Podmínky soutěže

ČÍST VÍCE

Výběrové řízení na ředitele/ředitelku Domu umění města Brna

V loňském roce vyhlásila Rada města Brna výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky Domu umění města Brna.

Pokud se chcete o tuto pozici ucházet, přihlášku do výběrového řízení je nutné podat nejpozději do 31. 1. 2024.

Podrobné PODMÍNKY výběrového řízení.

Pozdní realizace cenného projektu slavného architekta Bohuslava Fuchse 

Za podpory města byl na Ústředním hřbitově v Brně nedávno dokončen nový náhrobek pro významného českého vědce Jaroslava Kříženeckého. 

Projekt náhrobku vytvořil architekt Bohuslav Fuchs již před mnoha lety, pozůstalá rodina však neměla dostatek finančních prostředků na jeho realizaci. Po 58 letech se syn Jaroslava Kříženeckého rozhodl projekt dokončit. Autority z odborné sféry ocenily organické propojení náhrobku s terénem a zapojení reliéfního portrétu, jehož autorem je sochař Jiří Sobotka, do celé kompozice.

PŘÍLEŽITOSTI

 

Podpora zaměstnanosti osob se zdravotním postižením 

Chcete nabídnout lidem se zdravotním postižením práci? Hledáte práci?

Úřad práce České republiky nabízí poradenství, příspěvky a jiné benefity.

Projekt je zaměřen na zaměstnávání této cílové skupiny na otevřeném trhu práce a je možné z něj čerpat např. příspěvek na mzdu, ale i mnoho jiných podpůrných prostředků. 

ČÍST VÍCE

Open Call – Zapoj se do dění na KUMSTu 

V kreativním hubu KUMST v Brně se věnují podpoře podnikání v kreativních průmyslech. Jednou z jejích forem jsou i vzdělávací akce pro veřejnost. V roce 2024 chceme dát příležitost i ostatním a hledáme partnery pro pořádání akcí zaměřených na podnikání v kreativních průmyslech. Máte něco v plánu a za sebou zkušenosti s organizováním eventů nebo v hlavě jen dlouho nosíte nápad, co za vzdělávací akce v konkrétním odvětví chcete uspořádat? Přihlaste se do open callu – KUMST nabízí prostory v centru Brna, pomoc s kurátorstvím obsahu a PR podporu. Jste kreativec a máte mezery v nějaké oblasti? Oceníme i váš nápad a pohled tvůrce.

Open call končí 31. ledna 2024.

ČÍST VÍCE

Výzva: Podpora projektů k výročí Franze Kafky

Ministerstvo kultury se rozhodlo vyhlásit mimořádnou výzvu určenou k uctění památky Franze Kafky, pražského německy píšícího židovského spisovatele, jehož 100. výročí úmrtí si budeme v roce 2024 připomínat a jehož 140. výročí narození připadlo na loňský rok. Výzva je otevřena osobám působícím v oblasti kultury, které poskytují veřejnou kulturní službu, s výjimkou státních příspěvkových organizací.

Termín uzávěrky je stanoven na 15. leden 2024.

ČÍST VÍCE

Výzva Mittelyoung 2024 – o projekty z oblasti scénických umění.
Program Mittelyoung probíhá v rámci festivalu Mittelfest. Kolektiv mladých kurátorů a kurátorek do 30 let vybere 9 projektů (2 divadelní, 2 hudební, 2 taneční, 2 cirkusové a jeden projekt, který může patřit do jedné z výše uvedených kategorií). Vybrané projekty pak představí v rámci festivalu v Cividale del Friuli, který probíhá od 16. do 18. července 2024. Výzva je pro jednotlivce a soubory do 6 členů/ek mladších 30 let.

Přihlásit se můžete do 14. února 2024.

ČÍST VÍCE

 

Výzva: Go and See

Výzva je vyhlášena v rámci projektu „Programy IDU (Institut umění –  Divadelní ústav) na podporu mobility a obchodních misí do zahraničí profesionálů z oblasti kulturní a kreativní sféry. Cílem výzvy je posílení mezinárodní spolupráce a profesní růst umělců a kulturních pracovníků prostřednictvím individuálních výjezdů na akce v zahraničí. 

Do výzvy se můžete přihlásit 15. ledna 2024.

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Nahlédněte do skandinávské kultury skrze divácky oceňované filmy z Dánska, Švédska, Finska, Norska a Islandu. Nenechte si ujít žánrově pestré snímky v kině Art od 17. ledna do 25. ledna.

ČÍST VÍCE

Dalibor – padouch nebo hrdina? Zjistěte to na premiéře Smetanovy opery 2. února v Janáčkově divadle. Inscenace vzniká v koprodukci s Welsh National Opera a je součástí projektu Smetana200 a Roku české hudby.

ČÍST VÍCE

Urban Centrum zve na  výstavu BRNO (NE) ZNÁMÉ odhalující od 19. ledna do 15. března část z fotografií architektky Mariety Musálkové ze stejnojmenné knihy.  Zahájení výstavy proběhne 18. ledna v 17:00. 

ČÍST VÍCE

Výstava Ateliéru produktového designu (FAVU) odhaluje tvůrčí zápas  práce s materiálem a výrobou prototypů. Mimo případové studie z různých materiálů bude možné pozorovat vznik unikátní tektonické struktury přímo v prostorách KUMSTu. Vernisáž výstavy se koná 11. ledna v 17:00.

ČÍST VÍCE

Atmosférický Cabaret Des Péchés uvede v rámci Jazz Fest Brno 31. ledna v 19:30 umělce Nduduza Makhathiniho. Těšit se můžete na hráčské mistrovství, ale i duchovní návaznost na jihoafrickou historii.

ČÍST VÍCE

Setkejte se s hudebníkem, skladatelem, tvůrcem oper, rockerem experimentátorem, autorem povídek a básní. V úterý 31. 1.  představí v Knihovně Jiřího Mahena svou sbírku obrazotvorné, surreální, skeptické i humorné poezie - Démonoskopie. 

ČÍST VÍCE

Zajímají vás práce studujících vytvořené v sedmnácti ateliérech fakulty výtvarného umění? Chcete si prohlédnout ateliéry a jejich zázemí? Navštivte veřejnou výstavu Enter FaVU ve dnech 20. 1. - 21. 1. 2024. 

ČÍST VÍCE

V multimediálním cyklu Oči Brna představí 10. ledna Moravská zemská knihovna osobnost Petra Horkého, cestovatele a polárníka. Prosadil se jako režisér cestopisných dokumentů.  Na výstavě budou k vidění unikátní předměty ze soukromé sbríky Petra Horkého.

ČÍST VÍCE

 

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Nejčtenější