Maraton hudby Brno: Multižánrový festival plný hvězd a objevů

Devátý ročník multižánrového festivalu Maraton hudby Brno rozezní desítky míst po celém městě už tento týden – začíná ve čtvrtek. Jihomoravskou metropolí díky nim znovu zazní jazz, world music, rock, folklor, klasická hudba i další žánry. Rezidenční umělec letošního ročníku je světově uznávaný akordeonista Vincent Peirani.

Organizátoři festivalu vytvořili novou pozici šéfdramaturga a oslovili Milana Tesaře, publicistu, vedoucího hudební redakce Radia Proglas a sekretáře World Music Charts Europe. „Naším cílem je propojit jednotlivé scény, ale zároveň nezapomínat ani na dramaturgický rozvoj. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty mezinárodně uznávaných umělců, stejně jako na objevy, premiéry a na hudbu v nových kontextech,“ zdůrazňuje Tesař. Letošní ročník začíná ve čtvrtek 8. a končí v neděli 11. srpna 2024 v Brně.

Čtyřdenní festival znovu sází na kvalitu, pestré obsazení scén a na rozmanitost prostředí: hrát a zpívat se bude na desítkách míst – v klubech, na ulicích a náměstích, v kostelech, v pasážích, na lodích či v podzemí. Po loňské hvězdě, kubánském jazzovém klavíristovi Omaru Sosovi, je letošním rezidenčním umělcem Vincent Peirani. Světově uznávaný akordeonista, který suverénně zvládá jazz, world music, rock i experimentální hudbu, se v Brně předvede třikrát: s triem Jokers ve čtvrtek 8. srpna, projektem Les Egarés v sobotu 10. srpna a sólovým recitálem v neděli 11. srpna. „Svým způsobem je akordeonista-vizionář. Rád zkouší nové věci, prolamuje žánrové bariéry a bojuje s klišé kolem hry na akordeon. To mě na jeho tvorbě baví,“ přibližuje šéfdramaturg Tesař.

Osobností hudebního světa bude na festivalu celá řada. Premiéru na Maratonu zažije moldavské vydavatelství Antonovka Records se svým zakladatelem Antonem Apostolem, jenž pořizuje autentické nahrávky folklorních souborů ze zemí východní Evropy, střední Asie, Dálného východu a Kavkazu.

Znova se do Brna vrátí estonské duo Puuluup – Ramo Teder a Marko Veisson, inovativní hráči na staré vikinské nástroje zvané talharpy, zaujali publikum už před rokem a letos se jim dostane výsady zahájit festival společně s Vincentem Peiranim a Jokers v Sono Centru. „Na jejich loňské vystoupení jsme měli mnoho pozitivních ohlasů – někteří návštěvníci ho označili za nejlepší koncert svého života. To je skvělý důvod, aby se vrátili,“ říká manažer festivalu Ondřej Staněk.

Součástí festivalu bute tradičně taneční Balkan Night na Špilberku. Hvězdné obsazení bude mít díky legendě world music a zakladateli fenoménu Balkan Beat Kirilu Džajkovskému nebo skupině Circus Brothers, zástupci stylu disco-balkan. Nově je součástí festivalu scéna Balkan Soirée s komornějšími projekty, jejíž dramaturgii připravil celosvětově respektovaný odborník na balkánskou hudbu Bojan Djordjevič.

Další zážitky nabídne World music scéna s projektem NAKED, který tvoří srbská kapela Naked a maďarské Mónika Lakatos Trio, nebo jazzová scéna, na níž se společně představí známý elektronický producent Aid Kid a The Augmented Jazz Ensemble. Na folklórní scéně zazáří slovenská skupina Ondro a kamaráti, oceněná za nahrávku roku v kategorii world music na Radio_Head Awards 2023, nebo uskupení ČaroTaJ nabízející slovácké písně v unikátním podání dvou ženských hlasů, basklarinetu, fagotu a violoncella.

Tradiční body programu, jako jsou buskerské designové pokoje Kateřiny Šedé, Pianoštafeta, koncerty staré hudby, rocková scéna či romská Django stage, opět zajistí, že si v Brně přijde na své každý návštěvník. Nebude chybět ani oblíbený Maraton Street Food Festival, který letos nabídne speciální festivalové menu ve čtrnácti vyhlášených brněnských restauracích a bistrech.

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Sobotní program na UNESCO scéně na Staré radnici nabídne tři koncerty hostů z partnerských měst hudby, jamovat budou také v oblíbeném festivalovém Late Night Music Baru v Hotelu International: z jihokorejského Daegu přiletí mezi žánry se pohybující Park Siyeon Trio, ze severoirského Belfastu přivítáme bezprostřední akordeonistku Catrionu Gribben a z belgického Gentu přijede originální kytarista Myrddin, který vystoupí s mladou talentovanou violoncellistkou Imre. Pozvání do Brna přijala také celá řada akordeonistů z kreativních měst UNESCO, kteří se budou účastnit výjimečných kurzů rezidenčního umělce Vincenta Peiraniho. Mladé akordeonisty z Katovic, Bydhoště, Belfastu, Varaždínu, Daegu a Bolzana návštěvníci festivalu mohou potkávat doslova na každém rohu historického centra města.

Foto archiv festivalu

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Už druhý letošní program pořádaný Filharmonií Brno oslavil jubileum významného skladatele. Zatímco Novoroční koncert byl věnován Johannu Straussovi mladšímu, koncert konaný 16. ledna v Janáčkově divadle připomněl nadcházející výročí Maurice Ravela (1875–1937), od jehož narození uplyne 7. března 150 let. Při koncertu složeném čistě z Ravelových děl se do čela Filharmonie Brno po delší době postavil její šéfdirigent Dennis Russell Davies. Během čtvrtečního večera zazněly mimo jiné oba Ravelovy klavírní koncerty, při kterých se za klavír posadil francouzský klavírista Alexandre Tharaudvíce

První letošní koncert abonentní řady Filharmonie doma, který se odehrál 10. ledna v Besedním domě, věnovala Filharmonie Brno pod taktovkou Tomáše Netopila Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Kromě jeho děl ale zazněla také krátká kompozice Justė Janulytė, která diváky na krátkou chvíli přenesla z klasicismu do 21. století. V první polovině večera se k orchestru přidala dvojice sólistů ve složení Fedor Rudin (housle) a Pavel Nikl (viola).  více

Novoroční koncert Filharmonie Brno je již 1. ledna v Janáčkově divadle zaběhlou tradicí. Ani letošní rok nebyl výjimkou, a orchestr pod vedením dirigenta Michela Tabachnika provedl program složený zejména z děl Johanna Strausse mladšího. Brněnská filharmonie takto zahájila takzvaný straussovský rok. V roce 2025 totiž má skladatel titulovaný jako král valčíků významné jubileum 200 let od narození. Straussovy kompozice doplnily skladby Ericha Wolfganga Korngolda, Richarda Strausse a Dimitrije Šostakoviče.  více

Dva večery po sobě hostilo koncem listopadu brněnské Divadlo Husa na provázku taneční představení s názvem Bohyně. Šlo o magisterskou práci Jana Kysučana. Stávající vedoucí taneční složky Vojenského uměleckého souboru Ondráš s představením inspirovaným kopaničářskými bohyněmi, ale i pohanskou minulostí, před dvěma lety absolvoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V rozhovoru jsme se dostali pod pokličku umělecké choreografie i představení samotného.  více

„Kultura je most“ zaznělo při – v pořadí již druhém - Koncertě česko-rakouského partnerství, který se odehrál v pátek 20. prosince na zámku Thalheim. Jednalo se o závěrečný večer 5. ročníku celoevropského projektu České sny 2024 a také o součást oslav Roku české hudby i mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Kultura je most spojující nejen odlišné generace, různé společenské vrstvy, ale i celé národy. A právě projekt České sny, který jen v roce 2024 prezentoval hudbu českých skladatelů v 50 evropských městech 22 různých států, toho může být výmluvným příkladem. Ostatně jen v prosinci zazněla kromě závěrečného koncertu v Rakousku řada dalších 11 v jižní části Evropy od portugalského Amarante přes italské Pesaro až po chorvatský Varaždin. Koncert byl věnován bývalému dolnorakouskému zemskému hejtmanovi Erwinu Pröllovi, který se dlouhodobě zasazuje o budování a prohlubování vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem.  více

Nejčtenější