Maraton hudby Brno představil svůj program v ordinaci

Během čtyř srpnových dní opět ožije centrum města Brna hudbou. Festivalový program čítá přes 250 koncertů na více jak 30 místech. Mezi nimi je i řada hudebních premiér. Již tradičně budou součástí festivalu buskerské pokoje uznávané výtvarnice Kateřiny Šedé. Letos s novými přírůstky – ordinací a nemocničním pokojem. A právě v ordinaci umístěné v Myší díře pod Hlavním nádražím představil realizační tým program a novinky letošního ročníku. Akci doprovodil koncert písničkářky Terezy Balonové.

Program festivalu Maraton hudby Brno připravuje tým dramaturgů, kteří jsou vyhledávanými odborníky svých žánrů. Tento rok jejich řady rozšířili další členové. Novou tváří je frontman kapely Květy Martin Kyšperský, který si vzal na starost rockovou scénu. K Maratonu se dále přidal vedoucí hudební redakce rádia Proglas Milan Tesař, jenž připravil world music scénu. Novým kolegou je i  brněnský promotér a znalec jazzové scény Jiří Švéda, který vytvořil program jazz & blues.

V letošním roce připravili organizátoři také řadu hudebních premiér. Trojnásobná držitelka Ceny Anděl 2020 Lenka Dusilová, jež ocenění získala za své nové album „Řeka“, vystoupí v Brně poprvé v  novém spojení s kapelou Květy. Speciálně připravený program pro Maraton hudby Brno představí také špičková zpěvačka Dasha, kterou doprovodí vynikající smyčcové kvarteto Epoque Quartet. Svou brněnskou premiéru zažije na festivalu s novým písničkářským projektem i známý zpěvák a herec Tomáš Matonoha. Festival Maraton hudby Brno je ohlášený na 12. až 15. srpna 2021 v centru města.

Festival nově spolupracuje také s evropskou hitparádou World Music Charts Europe (WMCE). Vedení prestižního mezinárodního žebříčku převzal od loňského listopadu Milan Tesař. „Jsme rádi, že se nám stále daří zkvalitňovat hudební nabídku Maratonu. Ve spolupráci s našimi dramaturgy přinášíme stále nové a originální projekty,” říká manažerka festivalu Eliška Kratěnová. Organizátoři ve spojení s WMCE připravili exkluzivní world music scénu. Na ni vystoupí vokální kvinteto Kata z Faerských ostrovů, belgická kapela Spilar a mistr bosenského folku Damir Imamović. Ten se stal v květnu vítězem v kategorii „The best of Europe Award“ prestižního britského hudebního magazínu Songlines.

Na festivalu nebudou chybět pokoje uznávané výtvarnice Kateřiny Šedé. Po zkušenostech uplynulého roku, který byl významně ovlivněn pandemií koronaviru, změní Šedá podobu svých buskerských pokojů. Pro Maraton hudby Brno vytvořila dva nové, a to ordinaci praktického lékaře, kterou veřejnosti představila v pondělí 21. 6. v Myší díře, podchodu pod Hlavním nádražím v Brně, při příležitosti představení programu a novinek festivalu. Prvním “„pacientem” v ordinaci byla talentovaná zpěvačka Tereza Balonová, která vystoupí i na Maratonu. Druhý – nemocniční pokoj – lidé uvidí na festivalu v srpnu. „Pandemie nás zasáhla všechny. Loni na jaře šili mnozí z nás doma roušky, pomáhali nosit nákupy. Zapojila se i naše buskerská kuchyně, která dělala radost a stala se místem koncertů v brněnských domovech seniorů pro nejohroženější, kteří v té době byli drženi v téměř absolutní izolaci,” vysvětluje výtvarnice Šedá.

O rok později je pandemie stále s námi, některé věci se ale změnily. „Rozhodli jsme se, že kuchyni předěláme tak, aby zase pomáhala. Stala se z ní ordinace, kterou v srpnu doplní nemocniční pokoj. Oba pokoje jsou symbolicky věnované všem lékařům a sestřičkám jako poděkování za jejich nasazení během pandemie,” doplňuje Šedá.

Kromě Bezuličního buskingu se mohou návštěvníci těšit na další specifická místa, jež ožijí hudbou. Milovníci balkánských rytmů se sejdou na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Speciální hudební překvapení zažijete ve Vodojemu na Žlutém kopci nebo v protiatomovém krytu Denis pod Petrovem. V Alfapasáži bude tradiční Pianoštafeta za moderace generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka.

Organizátoři Maratonu ale myslí i na další doprovodné aktivity. Ve spolupráci s radnicí městské části Brno-střed připravují první ročník street food festivalu, v němž dvacet gastropodniků z centra města nabídne speciální maratonské menu. Hlavní partner Maratonu – TIC BRNO – připravuje na stejný víkend jako Maraton festival Na prknech, dlažbě i trávě, který rožšíří víkendovou nabídku o divadelní představení pro malé i velké. Obě události společně zahájí novo-cirkusový soubor Cirk La Putyka svým představením Kaleidoscope.

Letos poprvé je hlavním mediálním partnerem Maratonu hudby Česká televize. Kromě partnerství mají společnou i „šestku” - brněnské studio slaví šedesát let od svého vzniku, Maraton čeká šestý ročník. Společně tak připravili část programu, a to sobotní rock scénu na Dominikánském náměstí, na níž vystoupí Lenka Dusilová s Květy, samotná kapela Květy a také Budoár staré dámy. V neděli se pak zájemci mohou těšit na vystoupení dětí ze základních uměleckých škol, vytvořeném ve spolupráci s projektem ZUŠ Open a Českou televizí.

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě je také mimořádně pestrá a kvalitní brněnská hudební nabídka, kterou festival cíleně představuje.

Vstupenky na vybrané koncerty návštěvníci zakoupí v síti GoOut. Část programu je zdarma.

Foto Michal Fanta

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Nejčtenější