První ročník tohoto festivalu navazuje na loňský projekt Rok smíření, jímž Brňané uctili památku někdejších židovských, romských a také německých sousedů z období druhé světové války. Projekt, do kterého se během roku zapojilo třicet brněnských a jihomoravských kulturních organizací, nyní pokračuje formou festivalu.
Hlavním tématem festivalu jsou ztracené/ nalezené domovy. Téma, které poznamenalo všechny země poválečné střední Evropy a i po letech je stále aktuální. Pořadatelé akce proto nabízejí návštěvníkům diskusní platformu, v jejímž rámci si připomenou minulost a společně budou hledat definice přítomnosti a budoucího směřování. Festival je bohatý na diskuzní fóra, literaturu, divadlo, hudbu, film, výtvarné umění i výtvarné workshopy.
V rámci hudebního programu je možné navštívit například koncert Filharmonie Brno spolu s rezidenční sólistkou sezóny Alinou Pogostkinou, vystoupení romské skupiny Barbora Botošová Band nebo Ukulele Orchestra jako Brno, kteří festival 20. května zahájí v prostorách Staré radnice. První ročník festivalu Meeting Brno se uskuteční od 20. května do 2. června 2016.
„První ročník festivalu s názvem Meeting Brno vychází právě z idejí Roku smíření a je připravován s myšlenkou vyjádření lítosti nad válkou zapříčiněnými tragédiemi, ale i vírou v to, že už se nebudou opakovat,“ vysvětluje Kateřina Tučková, spisovatelka a dramaturgyně festivalu. Jedním z vrcholů Roku smíření bude, stejně jako loni, Pouť smíření. V minulém roce se konala v upomínku obětí tzv. Brněnského pochodu smrti z 30. května 1945. „Letos se uskuteční 28. května a opět se půjde v opačném směru, tedy z Pohořelic do Brna,“ zve zájemce Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, které projekt koordinuje. Hosty festivalu jsou významné tuzemské i zahraniční osobnosti. Například mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, syrský spisovatel Nihad Sirees nebo německá spisovatelka Emma Braslavsky.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..