Ansámbl Musica Florea otevře svůj letošní cyklus koncertů programem Lesk virtuozity duchovních árií českého klasicismu, který zazní v únoru hned třikrát na různých místech republiky. V Brně ho uvedou v prostorách Augustiniánského opatství na Starém Brně. Sólistou a hostem bude přední český barytonista Roman Janál. Program koncertu nabídne duchovní árie českých skladatelů druhé poloviny 18. století, z nichž mnohé zazní jako novodobé premiéry.
Originální rukopisy těchto árií jsou uloženy v Českém muzeu hudby v Praze. „Ačkoliv se jedná o duchovní skladby, jsou nabité virtuozitou, která posluchače jistě překvapí i uchvátí, současně jsou důmyslně propracované po harmonické i formální stránce,“ láká na koncert umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl. Koncert proběhne 26. února 2023 od 19:00 v Augustiniánském opatství na Starém Brně.
Posluchačům se představí české země 18. století jako křižovatka klasicistní hudební Evropy, lépe řečeno Evropanů. Uslyšíte hudbu Dittersdorfa, jeho žáka Vaňhala, Brixiho a v neposlední řadě díky filmu „Il Boemo“ populárního Myslivečka. Ti všichni určitou část svého života prožili v českých zemích. Převahu budou mít skladby Jana Křtitele Vaňhala. V případě souboru Musica Florea a Marka Štryncla nebude Vaňhal mít výjimečné postavení poprvé. Již řadu let soubor spolupracuje s Vaňhalovou mezinárodní společností ve snaze poukázat na skladatelovy vysoké umělecké kvality, které bez váhání snesou srovnání s umělci jako Mozart či Haydn. A právě Mozart, Haydn, Vaňhal a Dittersdorf společně hráli ve smyčcovém kvartetu.
Roman Janál je přední český barytonista s obrovskou škálou interpretačních schopností. Janál je pravidelným hostem souboru Musica Florea. Jedno z prvních setkání Marka Štryncla a souboru s Romanem Janálem proběhlo v roce 1999 ve Stavovském divadle při realizaci opery Castor et Pollux od Jeana-Philippa Rameaua. Za jednu z hlavních rolí získal Roman Janál cenu Thálie.
V letošním roce Musica Florea nabídne mnohem víc hudebních krás. Hudebnímu cyklu Musica Florea Bohemia 2023 dominují dvě letní scénická představení ve dvoraně HAMU pod širým nebem: Sub olea pacis et palma virtutis Jana Dismase Zelenky a Lékař oční Vojtěcha Matyáše Jírovce. Za zmínku stojí i to, že bude dokončen mnohaletý projekt provádění a nahrávání Dvořákových symfonií v autentickém podání na romantické nástroje.
PROGRAM:
Karl Ditters von Dittersdorf (1739–1799): Aria in C „Voces parate almas“
Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): Sinfonia I D dur (SIX SIMPHONIES A GRANDE ORCHESTRE) Allegro assai, Andante, Presto
František Xaver Brixi (1732–1771): Aria ex Dis „Mater misericordiae“
Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): Aria un Dis „Quis me separabit“
- Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): Sinfonia XXII d moll „Periodique“ Allegro, Andante, Presto
- Josef Mysliveček (1737–1781): Aria in D „Hic est locus ad laundandum Dominu“
- Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): Mottetto in D pro Omni Festivitate et de B:V: Mariae et de S: Trinitate
Zatím nebyl přidán žádný komentář..