Národní divadlo Brno představilo premiéry nadcházející sezony

Národní divadlo Brno představilo premiéry nadcházející sezony

Vedení NdB oznámilo program všech tří souborů pro sezonu 2022/23. Opera uvede spojení dvou děl Leoše Janáčka – Z mrtvého domu / Glagolská mše, dále se na scéně Janáčkova divadla představí Veselá vdova, Falstaff a Salome. Mezi hostujícími režiséry je třeba David Radok a Ondřej Havelka. Baletní soubor připravuje Bolero – společné dílo tří tvůrců, Balanchine a několik tanečních projektů.

Opera NdB chystá celkem pět operních inscenací a jeden koncertní program s názvem Půjdem spolu do Betléma. První premiérou bude Z mrtvého domu / Glagolská mše v režii Jiřího Heřmana. Osobité spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše otevře 8. ročník festivalu Janáček Brno. Zahájení bude – jako již tradičně – patřit nové produkci operního souboru. Při jejím vzniku se poprvé sejdou – dirigent Jakub Hrůša, pro nějž to bude i první spolupráce s brněnským souborem, a režisér Jiří Heřman, který se k Janáčkovu dílu vrací po úspěšné inscenaci Příhod lišky Bystroušky.

První premiérou roku 2023 bude Veselá vdova Franze Lehára. Komickou operu o snaze provdat vdovu tak, aby její miliony zůstaly v knížectví, režíruje Magdalena Švecová. Nápadníků by bylo dost, jenže hrabě Danilo pověřený úkolem, má s vdovou Hanou Glawari už svou milostnou historii. Náklonnost je tedy oboustranná, ale nechuť přiznat si, že stará láska nezrezivěla taky. Když přidáte další ingredience v podobě párty na velvyslanectví v Paříži, tanečnic ze slavného kabaretu U Maxima a vtipné dialogy, máte vše, co je třeba na skvělou operetu.

Následovat bude Verdiho Falstaff v režijním podání Ondřeje Havelky, kterému jsou komedie vlastní. Giuseppe Verdi si celý život přál napsat komickou operu a dostal se k tomu až ve své poslední opeře. A tak vzniklo mistrovské dílo inspirované slavnou Shakespearovou postavou – rytířem Falstaffem.

Salome Richarda Strausse uzavře premiéry další sezony. Tato operní inscenace vznikne pod režijním vedením Davida Radoka. Dramatický příběh Salome je považován za jednu z nejvýznamnějších a nejnáročnějších oper 20. století. Samotná role Salome patří k nejobtížnějším sopránovým partům celé operní literatury.

V prosinci Opera NdB chystá také dva koncerty s názvem Půjdem spolu do Betléma pod taktovkou Marko Ivanoviće. Zazní Česká a moravská mše vánoční.

Balet NdB připravuje dvě premiéra a několik dalších projektů. První premiérou bude Bolero, podílejí se na něm tři choreografové – Dan Datcu, Johan Inger a Mário Radačovský. Tři tvůrci, tři témata, tři rozdílné pohybové rukopisy. Lidské vztahy, základní otázky lidského bytí i otazníky nad vlastní identitou. Otázky, na které se v dnešní době hledá odpověď jen velmi těžce. Tato podzimní premiéra je pokračováním úsilí Baletu NdB v uvádění současného baletního repertoáru a původní tvorby, na rozdíl od minulé sezony nyní v podobě jednoaktových baletů.

Následovat bude Balanchine s choreografií George Balanchina. Spojí hudbu J. S. Bacha, P. I. Čajkovského a Antona Weberna. Získání licence na uvádění děl George Balanchina je dokladem kvality každého souboru. George Balanchine byl choreografický fenomén 20. století a mít ucelený večer výběru jeho díla je pro každý soubor poctou. Neoklasický baletní styl, za jehož otce je považován, je krystalicky čistou osnovou našeho večera a podává svědectví o vývoji klasického tance nejen v Severní Americe, odkud se rozšířil do celého světa.

Balet NdB plánuje také akce jako Open Air projekt na Biskupském dvoře, kde uvede pět představení inscenace baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. Dále Mezinárodní den tance 2023 v podobě společného baletního tréninku pod názvem Open class – tanečníky, profesionály i amatéry na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Za příznivého počasí proběhne i krátký program s ukázkami repertoáru, kde vystoupí i posluchači Taneční konzervatoře Brno a Baletní školy I. V. Psoty. Oficiální oslavou v Janáčkově divadle bude večerní představení legendárního titulu Labutí jezero. Soubor se opět zapojí do akce Dance Life 2022 na brněnském výstavišti, kde vystoupení sólistů na galakoncertu na hlavní scéně s ukázkami repertoáru souboru. A ješte doprovodné programy k představením Louskáček 2022 - S dětmi na Louskáčka! Doprovodný program zahrnuje k vybraným prosincovým představením jak lektorské úvody pro dospělé, tak i bohatý program pro děti, který Balet NdB každoročně pořádá ve spolupráci s DIFA JAMU, Ateliérem Divadlo a výchova. Tradiční je již Soutěž malování Louskáčka, kterou pořádá soubor každoročně při celém bloku představení nebo Divadelní dílny pro školy a Lektorský úvod pro děti k vybraným představením.

Janáčkovo divadlo/ foto archiv NdB

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Nejčtenější