Filharmonie Brno připravila pro příští sezónu kromě osvědčených abonentních řad také nový cyklus soudobé hudby. Sólistou sezóny bude Benjamin Jusupov. Pro své příznivce připravila Filharmonie na čtvrtek k příští sezóně i besedu.
Benjamin Jusupov se předvede brněnskému publiku ve všech třech polohách – jako skladatel, dirigent i klavírista. Na přání svých posluchačů zpřístupní filharmonie sérii generálních zkoušek, mladí umělci a publikum toužící po méně formálních koncertech klasické hudby budou mít příležitost v novém cyklu Mladá krev. Díky cyklu Brno Contemporary Orchestra dostane prostor soudobá vážná hudba. Mimořádné koncerty nabídnou filmové melodie s Casparem Richterem, Adventní koncert s Hradišťanem, Novoroční s Jakubem Hrůšou a Jerusalem Quartet s Davidem Marečkem. Opakovat se bude také Mozartův efekt – koncert pro nastávající rodiče a jejich očekávané děti. Posluchači mají možnost si vybrat napříč abonentními cykly i šest libovolných koncertů a získat na ně slevu v rámci Předplatného na míru – předprodej začíná 26. května. Veřejná beseda o nové sezoně se uskuteční 22. května v 16 hodin v Besedním domě.
Dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš uvedl k příští sezóně následující: „Na úspěšné působení tureckého klavíristy a skladatele Fazila Saye coby našeho Umělce sezony 2013/2014 naváže v sezoně následující v téže roli – a obdobně mnohostranně – skladatel, dirigent a klavírista Benjamin Jusupov, tádžický Žid žijící v Izraeli, působící jako respektovaná osobnost po celém hudebním světě a komponující pro světoznámé sólisty, jako jsou Maxim Vengerov, Misha Maisky či Vadim Repin. V průběhu sezony zazní jeho koncerty, nezřídka využívající atraktivní posluchačské prvky (názvuky středoasijské tradiční hudby, tanga, rocku, málo slýchané nástroje, smyčky apod.) v podání špičkových hudebníků – violoncellisty Alexandra Kňazeva, flétnisty Matthiase Zieglera a jednoho z nejlepších současných violistů Maxima Rysanova; sám Jusupov se představí ve své umělecké trojroli na čtvrtém koncertě Klasického abonmá, který bude dirigovat a na němž usedne v jedné své skladbě i za klavír.
K dalším očekávaným vrcholům sezony bude patřit prosincová světová premiéra kritického vydání oratoria Epos o Gilgamešovi, která připomene 55. výročí úmrtí Bohuslava Martinů a symbolicky završí Rok české hudby 2014, událostí bude monumentální „faustovská“ kantáta ruského skladatele Alfreda Schnittkeho mj. s Ivou Bittovou v roli Mefista nebo provedení kompletního orchestrálního díla brněnské skladatelky Vítězslavy Kaprálové při příležitosti 100. výročí jejího narození. Nevšední zážitek slibuje pilotní projekt rozvíjející se spolupráce s Univerzitním kinem Scala: ruský němý film Nový Babylon z roku 1929, příběh nenaplněné lásky odehrávající se na pozadí temné historie Pařížské komuny, doprovodí filharmonici v Besedním domě původní sugestivní hudbou Dmitrije Šostakoviče.“
Zatím nebyl přidán žádný komentář..