Nová sezona Filharmonie Brno ve znamení velkých děl a oslav významných výročí

Nová sezona Filharmonie Brno ve znamení velkých děl a oslav významných výročí

Podobu nadcházející 69. sezony Filharmonie Brno spojují tři čísla – 90, 200 a 150. Celá sezona se ponese v duchu oslav mnoha výročí, uvedení několika veleděl a vysoké koncentraci světových sólistů jako jsou sopranistka Chen Reiss, tenorista Christoph Prégardien, klavírista Alexandr Tharaud, violoncellista Steven Isserlis, bicistka Adélaïde Ferrière nebo houslista a dirigent Fabio Biondi.

„Devadesátka se váže k nejvýznamnějšímu projektu sezony, k Mahlerově Písni žalobné. Uvedeme ji v původní třívěté podobě na den přesně devadesát let od její světové premiéry. Ta se uskutečnila v Brně, pod vedením Mahlerova synovce a v podání rozhlasového orchestru, ze kterého se později etablovala naše filharmonie. Baladický příběh v původní podobě bývá slyšet vzácně, protože autor dílo revidoval a rozsáhlou první větu vyškrtl,“ vysvětlila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Sólového partu se ujme jedna z nejuznávanějších světových sopranistek Chen Reiss. „V této sezoně se nám podařilo pozvat několik hvězdných světových sólistů, Chen Reiss je patrně největší z nich,“ zdůraznila Kučerová. Doplnila, že devadesátka se váže také k výročí narození Alfreda Schnittkeho, který patří mezi emblematické autory tělesa, protože je pravidelně uváděn v každé sezoně.

Dílo Gustava Mahlera se pojí s další výraznou dramaturgickou linií sezony, s pokračujícími oslavami Roku české hudby a otázkou, co vše tvoří českou hudební kulturu. Je to Mahler? Korngold? Rejcha? Všichni narození v Česku, ale přiřazováni k zemím, kde později žili. Všechny tři posluchači v nadcházející sezoně uslyší. „Dvoustovka patří samozřejmě Bedřichu Smetanovi, kterého při zahajovacím koncertě uctíme spolu s autorem slavícím stejné výročí: s Antonem Brucknerem,“ vysvětlil šéfdirigent Dennis Russell Davies, který patří k světově uznávaným znalcům Brucknerova díla. České autory připomene také například speciální dvořákovský koncert s violoncellistkou Laurou van den Heijden. „Těším se na všechna veledíla, která uvedeme, a že jich letos není málo. Chystáme třeba Händelova Mesiáše, a to v nádherné Mozartově úpravě, která je etalonem kultivované a procítěné interpretace tohoto kusu, navíc s tenoristou Christopherem Prégardienem, který letos v lednu uhranul brněnské publikum Schubertovými písněmi. Uvedeme také velkolepé Stvoření Josepha Haydna nebo Šostakovičovu Čtvrtou symfonii,“ informoval Davies.

Do Brna se vrátí jeden z mezinárodně nejuznávanějších klavíristů své generace, Alexandre Tharaud. „Oslavíme s ním 150. výročí narození Maurice Ravela. Čeká nás velkolepý, kompletně ravelovský večer s oběma jeho klavírními koncerty a suitou z baletu Daphnis a Chloé a choreografickou básní La valse. Ravelovy klavírní koncerty má Tharaud ve svém repertoáru od mladistvých let, nahrál je ovšem až loni, ve svých pětapadesáti letech. Jeho album je fantastické a velmi oceňované, skutečně se těším, až jej uslyšíme v Brně, v živém podání,“ upozornil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Doplnil, že velkému koncertu s orchestrem bude předcházet Tharaudův recitál, kde kromě Ravela zazní i Bach a Dukas.

Brněnští posluchači se mohou těšit na velké množství mezinárodních hvězdných sólistů: zmíněnou sopranistku Chen Reiss, tenoristu Christopha Prégardiena a klavíristu Alexandra Tharauda, kromě nich také na violoncellistu Stevena Isserlise, bicistku Adélaïde Ferrière nebo houslistu a dirigenta Fabia Biondiho. „Na jeho předvánoční koncert se mimořádně těším. On je opravdová legenda v oblasti poučené interpretace, založil a vede světoznámý soubor Europa Galante,“ zdůraznila Kučerová.

Kromě ostřílených hvězd dostanou v sezoně výrazný prostor mladé talenty, například Trio Bohémo, Petr Nekoranec nebo Lada Bočková. „Nově jsme zařadili Koncert s laureáty, na kterém představíme vítěze významných mezinárodních soutěží. Těší nás, že jedním z nich je náš kontrabasista Ondřej Sejkora,“ řekl Mikeš.

Nadcházející sezona pokračuje v uvádění znovuobjevovaných českých autorů, tentokrát Václava Huga Voříška, Jana Dismase Zelenky a tradičně Antonína Rejchy. Pokračuje také loňská novinka, edukační projekt V orchestru, kdy posluchači sedí při koncertě mezi hráči. „Pro obrovský zájem jsme rozšířili naše dětské koncerty. Sobotní Rodinné abonmá, které je roky beznadějně vyprodáno, budeme nově hrát dvakrát, nejen dopoledne, ale i odpoledne. Stejně tak přidáváme jeden čas k abonmá Komorní rodinná odpoledne. Nově hrajeme ve dvou časech, ve dvě a ve čtyři odpoledne,“ uvedla vedoucí edukací Filharmonie Brno Kristýna Drášilová.

Orchestr čekají hostování na prestižních mezinárodních pódiích v rakouském Grafeneggu, Linci a Vídni, v polských Katovicích a podzimní turné v Jižní Koreji. „Výrazně posilujeme naši roli významného hráče na mezinárodní koncertní scéně, vytváříme totiž programy, které se po právu řadí k nezajímavějším a nejsmysluplnějším v celé Evropě,“ zdůraznil Davies.

Prodej nové sezony začíná v pondělí 27. května v 8:00. Je určen pro všechny abonenty, kteří si chtějí obnovit své předplatné, což mohou udělat on-line z domova nebo přijít fyzicky do předprodeje Filharmonie Brno. V ten den se začnou prodávat také všechny mimořádné koncerty a vstupenky na Festival Špilberk. V pondělí 17. června pak začíná prodej všech neobnovených abonentních míst a také Sezony na míru.

Filharmonie Brno/ foto archiv souboru

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Už druhý letošní program pořádaný Filharmonií Brno oslavil jubileum významného skladatele. Zatímco Novoroční koncert byl věnován Johannu Straussovi mladšímu, koncert konaný 16. ledna v Janáčkově divadle připomněl nadcházející výročí Maurice Ravela (1875–1937), od jehož narození uplyne 7. března 150 let. Při koncertu složeném čistě z Ravelových děl se do čela Filharmonie Brno po delší době postavil její šéfdirigent Dennis Russell Davies. Během čtvrtečního večera zazněly mimo jiné oba Ravelovy klavírní koncerty, při kterých se za klavír posadil francouzský klavírista Alexandre Tharaudvíce

První letošní koncert abonentní řady Filharmonie doma, který se odehrál 10. ledna v Besedním domě, věnovala Filharmonie Brno pod taktovkou Tomáše Netopila Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Kromě jeho děl ale zazněla také krátká kompozice Justė Janulytė, která diváky na krátkou chvíli přenesla z klasicismu do 21. století. V první polovině večera se k orchestru přidala dvojice sólistů ve složení Fedor Rudin (housle) a Pavel Nikl (viola).  více

Novoroční koncert Filharmonie Brno je již 1. ledna v Janáčkově divadle zaběhlou tradicí. Ani letošní rok nebyl výjimkou, a orchestr pod vedením dirigenta Michela Tabachnika provedl program složený zejména z děl Johanna Strausse mladšího. Brněnská filharmonie takto zahájila takzvaný straussovský rok. V roce 2025 totiž má skladatel titulovaný jako král valčíků významné jubileum 200 let od narození. Straussovy kompozice doplnily skladby Ericha Wolfganga Korngolda, Richarda Strausse a Dimitrije Šostakoviče.  více

Dva večery po sobě hostilo koncem listopadu brněnské Divadlo Husa na provázku taneční představení s názvem Bohyně. Šlo o magisterskou práci Jana Kysučana. Stávající vedoucí taneční složky Vojenského uměleckého souboru Ondráš s představením inspirovaným kopaničářskými bohyněmi, ale i pohanskou minulostí, před dvěma lety absolvoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V rozhovoru jsme se dostali pod pokličku umělecké choreografie i představení samotného.  více

„Kultura je most“ zaznělo při – v pořadí již druhém - Koncertě česko-rakouského partnerství, který se odehrál v pátek 20. prosince na zámku Thalheim. Jednalo se o závěrečný večer 5. ročníku celoevropského projektu České sny 2024 a také o součást oslav Roku české hudby i mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Kultura je most spojující nejen odlišné generace, různé společenské vrstvy, ale i celé národy. A právě projekt České sny, který jen v roce 2024 prezentoval hudbu českých skladatelů v 50 evropských městech 22 různých států, toho může být výmluvným příkladem. Ostatně jen v prosinci zazněla kromě závěrečného koncertu v Rakousku řada dalších 11 v jižní části Evropy od portugalského Amarante přes italské Pesaro až po chorvatský Varaždin. Koncert byl věnován bývalému dolnorakouskému zemskému hejtmanovi Erwinu Pröllovi, který se dlouhodobě zasazuje o budování a prohlubování vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem.  více

Nejčtenější