Nové vydání kulturního newsletteru Odboru kultury MMB

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a dalších kulturních akcí v Brně. Některé akce se přesunuly do online prostředí, více o nich najdete v článku.

OD NÁS PRO VÁS

Děkujeme všem za návrhy k doplnění/úpravám Akčního plánu pro kulturu na roky 2020-2022. V následujících dnech všechny připomínky zpracujeme a navrhneme jejich případnou implementaci do plánu. Následně bude plán předložen do orgánů města Brna. Více zde.

Proběhne další setkání Brněnského kulturního parlamentu, tentokrát online. Setkáme se přes aplikaci ZOOM, a to 26. 11. 2020 v 18:00. Mluvit se bude o brněnském akčním plánu pro kulturu, novém projektu Sochařské Brno a státní Strategii rozvoje kulturních a kreativních odvětví. Link pro připojení Vám pošleme v listopadovém newsletteru. Pro aktuální informace sledujte také náš Facebook.

Minulý týden bylo uzavřeno podávání žádosti o dotace v kultuře, poskytované městem Brnem. Celkem přišlo 327 žádostí, nejvíce v oblasti hudby, kterých je 93. Nyní žádosti kontroluje Odbor kultury a následně proběhne jejich hodnocení odbornými komisemi. Na další postup a přesný časový harmonogram dotačního procesu se můžete podívat na webu.

V rámci projektu Sochy pro Brno je na řadě další významná osobnost - blahoslavená Marie Restituta Kafková. V září proběhla schůzka v parku Marie Restituty v Husovicích, kde bude socha v budoucnu umístěna. Podle návrhů oslovených architektů a sochařů bude vybraná konkrétní lokace.

V říjnu Brno jednalo ohledně finančních kompenzací s Ministerstvem kultury a apelovalo na vládu, aby podoba druhé dotační výzvy COVID-Kultura byla adekvátní a hlavně rychlá. Město již na jaře učinilo sadu opatření, která brněnské kulturní scéně pomohla. Nyní je na tahu ministerstvo, městský rozpočet již další vlnu neutáhne. Více zde.

Podle aktuálních zpráv schválila vláda druhou výzvu COVID-Kultura právě dnes, její podoba by měla být zveřejněna 15. 10. K dispozici bude  750 mil. Kč, které jsou určeny pro subjekty podnikající v kultuře i OSVČ. Ty dostanou 60 tis. Kč, firmám se uhradí náklady až do 10 mil. Kč. Dle konceptu, který jsme měli možnost vidět, by podmínky měly být mnohem volnější než v první výzvě. Více zde.

Nový podcast Suflér o kultuře v karanténě začal v září vysílat Institut umění - Divadelní ústav. Moderátoři a jejich hosté se zamýšlejí nad potřebami, vizemi a strategiemi v kultuře a umění. Podcast je dostupný na Spotify nebo na odkazu zde

PŘÍLEŽITOSTI

12 kanceláří z programu Kreativní Evropa letos na podzim pořádá online konference Matchmaking with Creative Europe. Cílem je vybudování nových kontaktů mezi kulturními a kreativními zástupci z celé Evropy. Přihlaste se do 19. října, pokud máte zájem o některé z těchto témat: digitalizace v kultuře, genderová rovnost v umění, zelená kultura. Více zde

Kdy je lepší čas na sebevzdělávání než teď? Katedra produkce DAMU organizuje online konferenci na téma Jak se nespálit při pořádání kulturních eventů. Přednášky a debaty se zaměří na témata jako je zabezpečení místa konání akce nebo prevence a minimalizace škod v případě požárů. Zúčastnit se můžete už tento pátek.

Chystá se nová divadelní streamovací služba Dramox, která nabídne široký výběr streamovaných představení - zapojí se více než 30 českých divadel. Služba by měla být v provozu od konce října.

Nejzajímavější knižní projekt má šanci zvítězit v soutěži Book in Progress. Vyhrát můžete papír a tisk v hodnotě až 300 000 Kč. Autorské knihy, komiksy, fotografické i dětské knížky přihlašujte do 31. 10. 2020.

The Show Must Go ON / OFF - line - to je cyklus mezinárodních diskusních setkání s českými a zahraničními hosty z oblasti scénických umění. Druhý díl online konference proběhne 22. 10. 2020 na téma Třetí divadelní reforma?

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

I v současné době se dá kulturně vyžít, koronaviru navzdory. A jak nás v pondělí všechny kulturní instituce ujistily #kulturunezastavíš.

→ Pokud jste o víkendu nesledovali Open House online, můžete se zpětně podívat na všechny videa z prohlídek běžně nepřístupných budov na jejich webu nebo Facebooku.

→ V září byly rozdány ceny festivalu příští vlna / next wave v Praze, ve kterých uspěla autorská inscenace brněnského herce Jána Sedala a hudebníka Tomáše Vtípila -⁠ Vyplním šaty své tělem svým. Dílo oceněné jako Projekt roku uvádí divadelní platforma Terén.

→ Káznice LIVE znovu ožívá a v nejbližších dnech se můžete těšit na několik koncertů, divadelních představení a další performance.

→ Brněnská kina se přesouvají do virtuálního prostředí, filmy z produkce kina Scala můžete sledovat pomocí platformy Moje kino LIVE. Také Kino Art hraje online.

→ Vodojem pod Žlutým kopcem, který spravuje TIC Brno, zvítězil v anketě Kudy z nudy v kategorii Turistické novinky 2020. Vodojem byl veřejnosti otevřen teprve v červnu letošního roku, ale je vidět, že ho čeká velká budoucnost.

→ Nezapomeňte, že do pátku ještě můžete hlasovat o brněnskou Výlohu roku 2020

Katedrála sv. Petra a Pavla/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Téma v názvu je dosti široké a neodvažuji se svůj text nazvat jinak, než letmým ohlédnutím. Nejdříve si však dovolím malou retrospektivu.  více

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Nejčtenější