Nový videoklip mezinárodního projektu Fúzie Zuzany Mikulcové vznikl v Brně

Nový videoklip mezinárodního projektu Fúzie Zuzany Mikulcové vznikl v Brně

Mezinárodní audiovizuální projekt Fúzie zpěvačky a skladatelky Zuzany Mikulcové pokračuje. Multižánrové hudební spojení s Danem Bártou, Barbarou Mochovou, Larou Abou Hamdan, Petrem Lipou, Jakubem Königem a Beatou Hlavenkovou letos doplní sedmý singl a videoklip s názvem Blind Tomorrow, propojující slovenskou a irskou scénu emotivním duetem Mikulcové a irského hudebníka Graema Marka “Granka” Donaldsona. Klip vznikl v brněnském klubu Music Lab, kde také Mikulcová několikrát vystoupila.

Pro natáčení videoklipu zvolila Mikulcová se svým týmem jiný přístup. U všech předchozích se nahrávka a videoklip natáčely současně v jednom prostoru. Píseň Blind Tomorrow byla nahrána ve studiu Filipa Hittricha v Trnavě, samotný klip vznikl v oblíbeném brněnském klubu Music Lab, který má umělkyně v oblibě a kde také několikrát vystoupila.

Donaldson žije v Trnavě, kde vystupuje se svou kapelou The Native, se Mikulcovou seznámili roku 2014 během natáčení pro Balcony TV Bratislava. Potkávali se pak na koncertech, s Blind Tomorrow uzrál čas na oslovení Donaldsona ke spolupráci. „Zuzaninu spolupráci s Andrejem a Fúzii sleduji od začátku a musím přiznat, že jsem tajně doufal, že mě jako zahraničního performera působícího především ve slovenském prostoru osloví. Dokonce jsem to zmiňoval i během rozhovoru v rádiu, který ale Zuzana neslyšela.. Musel jsem chvíli počkat, ale když mi napsala, radostí jsem vyskočil až ke stropu,“ říká Donaldson.

„Poslala jsem Grankovi melodii na klavír a čekala, jaký text k ní vymyslí. Vím, jak těžké je vměstnat slova do melodické linky, a byla jsem překvapena, jak dobře mi to hned sedlo. Vystihl nejen náladu, rytmus, ale i pocit z písně. Skladby o rozchodech mám opravdu ráda, upřímně přiznávám. Patří k životu a jsou často nejaktivnějším obdobím tvorby, alespoň pro nás hudebníky,“ dodává Mikulcová.

Zuzana nahrála píseň Blind Tomorrow s osvědčeným týmem Fúzie. Video natočil a sestříhal dvorní režisér projektu Fusion Dominik Janovský. Nahrávku opět produkoval, programoval a mixoval Andrej Hruška, který ve skladbě hraje také na kytaru a syntezátory. Na kontrabas hraje Michal Šelep. Kromě vokálů Zuzany Mikulcové a Graema Marka se ve skladbě objevuje i neobvyklý hudební nástroj - bodhrán.

„V každé písni projektu Fúzie jsme použili specialitu v podobě nástroje a zvuku. Protože Granko pochází z Irska, sám navrhl tradiční nástroj bodhrán. Shodou okolností znal také hráčku, která na něj velmi dobře hraje a je také z Trnavy. Monika Blaško nás i přes počáteční pochybnosti, zda to s tak atypickým nástrojem půjde, rychle přesvědčila o opaku. Na nahrávání přišla perfektně připravená a přinesla spoustu nápadů, které písničce dodaly ten správný nádech,“ vzpomíná Mikulcová.

Projekt Fúzie, vyzdvihující hudbu coby univerzální jazyk, začal před třemi lety, roku 2021 dostal netradiční podobu ekologického alba na dřevěném USB. Mikulcová v něm ztvárnila svou potřebu reagovat hudbou na společenskou situaci týkající se národnostních menšin a rostoucího extremismu a rasismu.

Mikulcová chce se svým projektem Fúzie i nadále bořit pomyslné hranice a prostřednictvím spolupráce umělců vytvářet nejen hudební, ale i lidské a společenské spojení různých kultur a jazyků. Brzy přibyde do Fúzie ještě osmá a zároveň poslední autorsko-pěvecká spolupráce.

Foto Dominik Janovský

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Nejčtenější