Světově uznávaný orchestr zahájí 28. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae v Kroměříži, následně zamíří do Brna. Koncerty povede dirigent Tomáš Netopil.
Slavnostní zahájení 28. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae poprvé zavede publikum do Sněmovního sálu Arcibiskupského zámku v Kroměříži, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V těchto prostorách vystoupí rezidenční těleso festivalu, světově proslulý orchestr Concentus Musicus Wien.V jeho podání zazní Symfonie č. 3 zvaná “Eroica” Ludwiga van Beethovena, a to pod taktovkou jednoho z mezinárodně nejúspěšnějších českých dirigentů Tomáše Netopila. Zahajovací koncert proběhne 30. května v Kroměříži a o den později, ve středu 31. května, se odehraje stejný koncert v brněnském Besedním domě.
„Dramaturgická myšlenka 28. ročníku festivalu Concentus Moraviae, která se snaží hudebně propojit Kroměříž a Vídeň, mne absolutně nadchla,“ chválí dirigent Tomáš Netopil, který stojí u výběru kultovní Beethovenovy Eroiky. „Bohatý kroměřížský zámecký archív a jeho významná barokní část je v nejširším hudebně-historickém povědomí. Co ovšem velmi oceňuji, je snaha a touha festivalu přiblížit posluchačům a divákům odkaz arcivévody Rudolfa Jana, který byl obrovským milovníkem hudby a který se v roce 1805 seznámil se samotným Ludwigem van Beethovenem, svým budoucím učitelem klavíru a také kompozice. Arcivévoda byl skladatelovým mecenášem, na oplátku Beethoven pro jmenování Rudolfa Jana arcibiskupem olomouckým zkomponoval Missu Solemnis. Uvedením jeho 3. symfonie zvané Eroica v nově zrekonstruovaném Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži v provedení legendárního ansámblu specializovaného na barokní a klasicistní hudbu považuji za jedinečnou příležitost zachycení historického momentu spojení dvou významných osobností i propojení dvou velmi důležitých, ba klíčových měst hudební kultury.“
Kroměřížský i brněnský koncert je také věnován odkazu Nikolause Harnoncourta, který byl neúnavným hledačem spojitostí mezi Moravou a Vídní, osobně se zasadil o výzkum kroměřížské sbírky a pečlivě ji zkoumal v kontextu díla velkých skladatelů Mozarta, Haydna a Beethovena. Byl pionýrem nového vnímání staré hudby a svůj tehdy revoluční přístup interpretace uvedl do života založením vlastního orchestru Concentus Musicus Wien, rezidenčního souboru 28. ročníku festivalu. Je jen přirozené, že rakouský soubor staré hudby diriguje český dirigent Tomáš Netopil, hrdý rodák z Kroměříže, který zkoumá historicky poučenou interpretaci hudby Beethovenovy generace nejen jako dirigent, ale rovněž jako houslista a nově i doktor JAMU. Po mnoha desetiletích míjení, bádání a důkladného poznávání i prožívání se konečně začíná uzavírat kruh moderní a historické interpretační praxe. Podrobnosti o festivalovém programu a koupi vstupenek najdete zde.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..