Pop Messe na Velodromu startuje již příští týden. Vystoupí Leftfield, GusGus nebo Kiasmos

17. červenec 2024, 1:00

Pop Messe na Velodromu startuje již příští týden. Vystoupí Leftfield, GusGus nebo Kiasmos

Brněnský festival Pop Messe, zaměřený na současný pop, elektroniku, rap a indie hudbu, proběhne na výstavišti BVV v areálu Velodromu a jeho okolí. Nově třídenní akci zahájí sochař, malíř a performer František Skála s dechovkou Provodovjané. Z hlavních hvězd hned první večer vystoupí například legendy devadesátkové taneční scény Leftfield, islandská elektronická dvojice GusGus nebo obnovení The Ecstasy of Saint Theresa.

V pátek se diváci mohou těšit mimojiné na britskou provokativní elektro punkovou dvojici Sleaford Mods, další Islanďany Kiasmos nebo na držitele ceny Brit Awards v kategorii Rap/Grime Casisdead. V sobotu pak festival z velkých jmen uzavřou například belgičtí Warhaus, dvojice newyorských rapperů Armand Hammer, belgická elektro-soulová zpěvačka Charlotte Adigéry s producentem Bolis Pupulem nebo Lenka Dusilová s kapelou. Celkově na pěti hudebních scénách letos vystoupí padesát osm zahraničních i domácích kapel, hudebníků a DJs. K novinkám letošního ročníku patří konference Pop Talks, která nabídne debaty na témata vztahu kultury a urbanismu se zahraničními i domácími odborníky, Kino České televize s projekcemi dokumentárních filmů, komentované architektonické procházky po unikátním Velodromu, na kterém pak velmi tématicky skončí sobotní cyklojízda po Brně. Pop Messe proběhne od 25. do 27. července 2024 na brněnském Velodromu.

Letošnímu hudebnímu line-upu vévodí britští králové devadesátkového i současné taneční scény Leftfield. Leftfield natočili totální albové klasiky Leftism nebo Rhythm and Stealth s hity jako Open Up, Dusted nebo Afrika Shox. Objevili se ale také na soundtracku k Trainspottingu a remixovali Davida Bowieho,” přibližuje Kelar. Warhaus původně vznikli jako vedlejší projekt Maartena Devoldereho, zpěváka a skladatele belgické poprockové skupiny Balthazar. Jako čerstvý držitel Brit Awards přijíždí do Brna aktuální senzace britského rapu maskovaný londýnský rapper Casisdead. K dalším velkým letošním jménům patří britská provokativní elektro punková dvojice Sleaford Mods nebo islandské elektronické legendy GusGus a Kiasmos.

Dvoudenní konference Pop Talks nabídne 26. a 27. července debaty na témata týkající se vztahu kultury a města - urbanismu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje, brownfieldů, nočního života, ale i třeba o umělé inteligenci a setkání s vybranými umělci. Konference se zúčastní domácí i zahraniční odborníci na městský rozvoj, architekti, urbanisté, pedagogové z Masarykovy univerzity nebo pořadatelé akcí - například Jakub Klaška ze studia Zaha Hadid / Klaska, Nina Kehagia (UK) pracující na marketingu a PR města Liverpool a Sonar festivalu v Barceloně, Cath Hurley (UK) z Liverpool Music Board, Mark Adam Harold (Litva) z Vilnius Night Office nebo Martina Brunner (Rakousko) z Vienna Club Commission.

V Kině České televize uvidí návštěvníci dokumenty následované debatami s hosty - dva díly seriálu podle námětu Vladimira 518 Architektura 58-89, dokument o fenoménu gramofonových desek Vinyl, snímek Moravský Manchester, který představuje brněnský textilní průmysl a fenomén Brna, nebo dva díly dokumentu Česko na drogách.

Nově se také rozšiřuje nabídka architektonických procházek s průvodci - tentokrát na dva okruhy. První procházka po zázemí pro sportovce na velodromu, které není běžně přístupné pro veřejnost, stejně jako unikátně dochovaná zasedací místnosti s uměleckými art-protis a sbírkou cyklistických trofejí legendárního brněnského klubu TJ Favorit. Druhý okruh se zaměří na klasicistní zámeček v areálu brněnského výstaviště. Spojení s novým místem konání, ale i ekologičtější dopravu na festival, tak nabídne sobotní veřejná Pop Messe cyklojízda. Akce, která spojuje cyklo spolky a instituce ze všech zákoutí sportu, každý den před začátkem hlavního programu provede cyklisty z náměstí Republiky v Husovicích Brnem a skončí před 17:30 přímo na dráze Velodromu.

Hudební program po dnech:

Čtvrtek, 25. 7. 2024: Leftfield (UK), The Ecstacy of Saint Theresa (CZ), Bert & Friends (CZ), František Skála a Provodovjané (CZ), GusGus (ISL), Bad Nerves (UK), Iglooghost (UK), John Maus (US), Varg2TM (SWE), Dva (CZ), post-hudba (CZ), Noiseflow (CZ)

Pátek, 26. 7. 2024: Kiasmos (ISL), Fvlcrvm (SK), Gurriers (IRL), Billy Barman (SK), Casisdead (UK), Meowlau X Val (SK), Burian (CZ), Marie Davidson (CAN), 1flfsoap (CZ), Rohony (CZ), Alabaster DePlume (UK), Sleaford Mods (UK), Zdechly Osa (PL), Anna Vaverková (CZ), Dukla (CZ), Bad focus (CZ), Asa Moto (BEL), Coco Bryce (NL), NSVT (CH), DJ Joshek (CZ), Madeleine (SK), Tomino & Myslivec (CZ), Eva Porating & PSJ (CZ)

Sobota, 27. 7. 2024: Partiboi 69 (AUS), Blawan live (UK), Armand Hammer (US), Nivva (AI), Carl Gari & Abdullah Miniawy (DE), Nabihah Iqbal (UK), Mucha (CZ), Adigery & Pupul (BE), Warhaus (BE), Dorian Concept a Cid Rim (AT), Hotline TNT (US), Hrtl (CZ), Dušan Vlk (SK), Mat213 (CZ), Olof Dreijer (SWE), Cashu (BRA), Cesar Chunk (PER), Nathan Micay (DEN), Istanbul Ghetto Club (DE, TUR), Lenka Dusilová & Band (CZ), Malachi Constant & New Magic Media (CZ), Don Juan Disco & Tom Holič (CZ), Madhouse Express (CZ)

Leftfield/ foto Gullick

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Téma v názvu je dosti široké a neodvažuji se svůj text nazvat jinak, než letmým ohlédnutím. Nejdříve si však dovolím malou retrospektivu.  více

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Nejčtenější