Pop Messe na Velodromu startuje již příští týden. Vystoupí Leftfield, GusGus nebo Kiasmos

17. červenec 2024, 1:00

Brněnský festival Pop Messe, zaměřený na současný pop, elektroniku, rap a indie hudbu, proběhne na výstavišti BVV v areálu Velodromu a jeho okolí. Nově třídenní akci zahájí sochař, malíř a performer František Skála s dechovkou Provodovjané. Z hlavních hvězd hned první večer vystoupí například legendy devadesátkové taneční scény Leftfield, islandská elektronická dvojice GusGus nebo obnovení The Ecstasy of Saint Theresa.

V pátek se diváci mohou těšit mimojiné na britskou provokativní elektro punkovou dvojici Sleaford Mods, další Islanďany Kiasmos nebo na držitele ceny Brit Awards v kategorii Rap/Grime Casisdead. V sobotu pak festival z velkých jmen uzavřou například belgičtí Warhaus, dvojice newyorských rapperů Armand Hammer, belgická elektro-soulová zpěvačka Charlotte Adigéry s producentem Bolis Pupulem nebo Lenka Dusilová s kapelou. Celkově na pěti hudebních scénách letos vystoupí padesát osm zahraničních i domácích kapel, hudebníků a DJs. K novinkám letošního ročníku patří konference Pop Talks, která nabídne debaty na témata vztahu kultury a urbanismu se zahraničními i domácími odborníky, Kino České televize s projekcemi dokumentárních filmů, komentované architektonické procházky po unikátním Velodromu, na kterém pak velmi tématicky skončí sobotní cyklojízda po Brně. Pop Messe proběhne od 25. do 27. července 2024 na brněnském Velodromu.

Letošnímu hudebnímu line-upu vévodí britští králové devadesátkového i současné taneční scény Leftfield. Leftfield natočili totální albové klasiky Leftism nebo Rhythm and Stealth s hity jako Open Up, Dusted nebo Afrika Shox. Objevili se ale také na soundtracku k Trainspottingu a remixovali Davida Bowieho,” přibližuje Kelar. Warhaus původně vznikli jako vedlejší projekt Maartena Devoldereho, zpěváka a skladatele belgické poprockové skupiny Balthazar. Jako čerstvý držitel Brit Awards přijíždí do Brna aktuální senzace britského rapu maskovaný londýnský rapper Casisdead. K dalším velkým letošním jménům patří britská provokativní elektro punková dvojice Sleaford Mods nebo islandské elektronické legendy GusGus a Kiasmos.

Dvoudenní konference Pop Talks nabídne 26. a 27. července debaty na témata týkající se vztahu kultury a města - urbanismu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje, brownfieldů, nočního života, ale i třeba o umělé inteligenci a setkání s vybranými umělci. Konference se zúčastní domácí i zahraniční odborníci na městský rozvoj, architekti, urbanisté, pedagogové z Masarykovy univerzity nebo pořadatelé akcí - například Jakub Klaška ze studia Zaha Hadid / Klaska, Nina Kehagia (UK) pracující na marketingu a PR města Liverpool a Sonar festivalu v Barceloně, Cath Hurley (UK) z Liverpool Music Board, Mark Adam Harold (Litva) z Vilnius Night Office nebo Martina Brunner (Rakousko) z Vienna Club Commission.

V Kině České televize uvidí návštěvníci dokumenty následované debatami s hosty - dva díly seriálu podle námětu Vladimira 518 Architektura 58-89, dokument o fenoménu gramofonových desek Vinyl, snímek Moravský Manchester, který představuje brněnský textilní průmysl a fenomén Brna, nebo dva díly dokumentu Česko na drogách.

Nově se také rozšiřuje nabídka architektonických procházek s průvodci - tentokrát na dva okruhy. První procházka po zázemí pro sportovce na velodromu, které není běžně přístupné pro veřejnost, stejně jako unikátně dochovaná zasedací místnosti s uměleckými art-protis a sbírkou cyklistických trofejí legendárního brněnského klubu TJ Favorit. Druhý okruh se zaměří na klasicistní zámeček v areálu brněnského výstaviště. Spojení s novým místem konání, ale i ekologičtější dopravu na festival, tak nabídne sobotní veřejná Pop Messe cyklojízda. Akce, která spojuje cyklo spolky a instituce ze všech zákoutí sportu, každý den před začátkem hlavního programu provede cyklisty z náměstí Republiky v Husovicích Brnem a skončí před 17:30 přímo na dráze Velodromu.

Hudební program po dnech:

Čtvrtek, 25. 7. 2024: Leftfield (UK), The Ecstacy of Saint Theresa (CZ), Bert & Friends (CZ), František Skála a Provodovjané (CZ), GusGus (ISL), Bad Nerves (UK), Iglooghost (UK), John Maus (US), Varg2TM (SWE), Dva (CZ), post-hudba (CZ), Noiseflow (CZ)

Pátek, 26. 7. 2024: Kiasmos (ISL), Fvlcrvm (SK), Gurriers (IRL), Billy Barman (SK), Casisdead (UK), Meowlau X Val (SK), Burian (CZ), Marie Davidson (CAN), 1flfsoap (CZ), Rohony (CZ), Alabaster DePlume (UK), Sleaford Mods (UK), Zdechly Osa (PL), Anna Vaverková (CZ), Dukla (CZ), Bad focus (CZ), Asa Moto (BEL), Coco Bryce (NL), NSVT (CH), DJ Joshek (CZ), Madeleine (SK), Tomino & Myslivec (CZ), Eva Porating & PSJ (CZ)

Sobota, 27. 7. 2024: Partiboi 69 (AUS), Blawan live (UK), Armand Hammer (US), Nivva (AI), Carl Gari & Abdullah Miniawy (DE), Nabihah Iqbal (UK), Mucha (CZ), Adigery & Pupul (BE), Warhaus (BE), Dorian Concept a Cid Rim (AT), Hotline TNT (US), Hrtl (CZ), Dušan Vlk (SK), Mat213 (CZ), Olof Dreijer (SWE), Cashu (BRA), Cesar Chunk (PER), Nathan Micay (DEN), Istanbul Ghetto Club (DE, TUR), Lenka Dusilová & Band (CZ), Malachi Constant & New Magic Media (CZ), Don Juan Disco & Tom Holič (CZ), Madhouse Express (CZ)

Leftfield/ foto Gullick