Unikátní dokument o zahraničních koncertech v socialistickém Československu, jejichž význam pomáhal bořit železnou oponu, natočil režisér Pavel Jirásek v brněnském studiu České televize. Diváci v Brně jej uvidí v předpremiéře.
Film nahlíží na české prostředí v období let 1950 – 1990 a nabízí jedinečný pohled na kulturní a politický význam návštěv osobností světové hudby, které do tehdejšího Československa přivážely populární a alternativní kulturu. Prostřednictvím bohatých archivů ČT vzpomíná na nejvýznamnější koncertní akce zahraničních hvězd. Sleduje proměny koncertní dramaturgie v jednotlivých desetiletích i události, které v mnoha směrech ovlivnily dobový vývoj kulturního i politického dění. Ústředním motivem tohoto dokumentu je zobrazování demokratických myšlenek, které do tehdejšího Československa přiváželi zahraniční umělci, a kterými byly iniciovány rozsáhlé změny v oblasti umění i politiky.
"Na základě vlastní zkušenosti jsem do dokumentu vybral umělce, jejichž hostování u nás bylo poznamenáno nedorozuměním s tehdejším režimem,“ vzpomíná na počátky vzniku dokumentu režisér Pavel Jirásek a dodává: „Umělce zpoza železné opony čekala socialistickém Československu konfrontace s jiným kulturním prostředím než na které byli zvyklí, a to samozřejmě rodilo celou řadu problémů. Už třeba první skutečně rocková kapela hostující u nás, Manfred Mann z Anglie, byla při pražském koncertu svědkem tvrdého zásahu policie proti posluchačům, kteří si na základě projevu hudebníků plného energie dovolili v sále vstát. Tehdy, kdo se hnul ze své židle, byl pro režim nepřijatelný a musel být umravněn pendrekem." Na druhé straně později, zejména v 70. a 80. letech, zde hostovala celá řada umělců, kteří byli jako zábava širokého obecenstva pro režim přijatelní, ale svou energií a dobře profesionálně odvedenou koncertní show posunovaly dění v kultuře u nás dopředu také. A také na ty dokument vzpomíná. Například na vystoupení Suzi Quatro.
„Film je plný bohatých rešerší a zaujme výběrem dosud neznámých archivních materiálů. Diváci tak budou mít kupříkladu možnost zhlédnout doposud nepublikované záznamy z koncertů Manfred Mann, Moody Blues, Beach Boys, Nico či Die Toten Hosen.“ láká ke sledování dramaturg Martin Polák. Tehdejší organizátoři koncertů velmi plasticky vyprávějí o nesčetných administrativních a politických obtížích, kterým se při organizování koncertů západních hvězd vystavovali. Divákovi je stále jasnější, jaké odvahy a vytrvalosti bylo při přípravě takových kulturních událostí zapotřebí. Koncerty s sebou přinášely závan svobody a někdy dokonce přerostly v politické manifestace, jako např. bratislavské vystoupení Joan Baezové v roce 1989.
Tvůrci filmu vybírali z velkého počtu koncertů. S lítostí proto přiznávají, že mnohý cenný materiál se do bezmála hodinového dokumentu nevešel. Patří mezi něj třeba záběry s doyenem české jazzové publicistiky Dr. Lubomírem Dorůžkou o Luisi Armstrongovi, který hostoval v pražské Lucerně nebo vzpomínka na Eltona Johna či Depeche Mode.
Dokument končí v roce 1990, kdy pražský Strahovský stadion, dříve hostící spartakiády, přinesl první akci svého druhu v postkomunistické Evropě, koncert Steel Wheels/Urban Jungle, legendárních Rolling Stones. Jejich koncert v době doznívající sametové revoluce se stal jedením velkým symbolem a potvrzením nových demokratických poměrů.
Dokument Hvězdy za železnou oponou je v předpremiéře promítán při příležitosti 25. výročí Sametové revoluce v Českých centrech, například v Berlíně, Bratislavě, Budapešti, Kyjevě či ve Vídni. Dokument také inspiroval k výstavě, která se letos na podzim uskutečnila v Muzeu a archivu populární hudby v Praze. Brněnská předpremiéra proběhne 17. listopadu 2014 od 19.00 v Domě pánů z Kunštátu v kavárně Trojka.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..