Professor Bad Trip na Brněnské přehradě

Professor Bad Trip na Brněnské přehradě

V pátek 4. října večer se veřejnosti otevřou loděnice na Brněnské přehradě. V suchých docích, kde bývají přes zimu uschovány lodě, totiž proběhne koncert – a návštěvníci tak budou moci nejen nahlédnout do lodní „garáže“, ale především se stanou svědky nevídaného úkazu, který se v ní odehraje. Stejně jako nejde o obvyklý koncertní sál, nepůjde totiž ani o obvyklý program.

Soubor BCO – Brno Contemporary Orchestra v docích zahraje téměř hodinovou skladbu napsanou před patnácti lety na základě zážitků s omamnými a psychotropními látkami. Spolu s hudbou bude doslova šílenou atmosféru navozovat trio tanečníků ThC – Theatre Contemporary.

„Když jsem skladbu poprvé poslouchal, zcela mě šokovala. Nikdy jsem neslyšel žádnou podobně syrovou a přitom propracovanou věc plnou šílenství,“ popisuje dirigent a umělecký vedoucí BCO Pavel Šnajdr. Skladbu Professor Bad Trip napsal v letech 1998–2000 předčasně zesnulý italský skladatel Fausto Romitelli, jeden z představitelů tzv. spektrální hudby. Na koncertě v brněnských loděnicích půjde o českou premiéru.

Manažer orchestru Ondřej Daněk popisuje důvody volby místa: „K takto neobvyklé svébytné hudbě jsme dlouho hledali adekvátní prostory. Loděnice nás nadchly hned z několika důvodů, mezi kterými bych rád zmínil alespoň přísnou akustiku haly a fakt, že jde o industriální prostředí a přitom ne o fabriku. Jedna vyřazená loď, která v docích zimuje i v létě, bude skvěle dokreslovat atmosféru.“ V rámci tripu neprobádanými zákoutími mysli a podvědomí bude pro posluchače připraven výlet speciální tramvají, která je přiveze na koncert z Mendlova náměstí – odjezd je v 19:10.

„Dispozice doků nám umožňuje rozdělit prostor do čtyř sektorů,“ vysvětluje Filip Veverka, držitel ceny Thalie a jeden ze tří tanečníků skupiny ThC – Theatre Contemporary, která zajišťuje vizuální stránku koncertu. „V jednom budou diváci, v jednom orchestr, v jednom se bude tančit a poslední část zabírá stará loď, se kterou hodláme také pracovat. Choreografii vymýšlíme a cvičíme už skoro měsíc a do vizuální podoby vystoupení zapojíme i orchestr.“

Velká výprava celého projektu napovídá, že půjde o opravdu velkou show. „Myslím, že tento koncert dokáže jak prostředím, tak programem oslovit kohokoliv,“ potvrzuje Šnajdr. „Hlavně ty, co jsou taky tak trochu šílení jako my.“

Fausto Romitelli: Professor Bad Trip – Suché doky, Brněnská přehrada

Brno Contemporary Orchestra, ThC – Theatre Contemporary ve složení Filip Veverka, Adam Sojka, Martin Svobodník | tanec

V 19:10 vyráží z Mendlova nám. na místo koncertu speciální tramvaj (bez zastávky). U haly je zajištěno parkování. Vstupenky jsou v předprodeji v Indies, Dům pánu z Lipé a Wolf Music za 250 Kč (plná cena) resp. 150 Kč (studenti, důchodci, držitelé předplatného jízdného DPMB). Na místě 300 Kč resp. 200 Kč.

P.S.: Bad trip je stav, kdy člověku nesednou drogy – především halucinogeny. Místo příjemných vizí se dostaví nějaký horror a je z toho opravdu „mizerný úlet“.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Už druhý letošní program pořádaný Filharmonií Brno oslavil jubileum významného skladatele. Zatímco Novoroční koncert byl věnován Johannu Straussovi mladšímu, koncert konaný 16. ledna v Janáčkově divadle připomněl nadcházející výročí Maurice Ravela (1875–1937), od jehož narození uplyne 7. března 150 let. Při koncertu složeném čistě z Ravelových děl se do čela Filharmonie Brno po delší době postavil její šéfdirigent Dennis Russell Davies. Během čtvrtečního večera zazněly mimo jiné oba Ravelovy klavírní koncerty, při kterých se za klavír posadil francouzský klavírista Alexandre Tharaudvíce

První letošní koncert abonentní řady Filharmonie doma, který se odehrál 10. ledna v Besedním domě, věnovala Filharmonie Brno pod taktovkou Tomáše Netopila Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Kromě jeho děl ale zazněla také krátká kompozice Justė Janulytė, která diváky na krátkou chvíli přenesla z klasicismu do 21. století. V první polovině večera se k orchestru přidala dvojice sólistů ve složení Fedor Rudin (housle) a Pavel Nikl (viola).  více

Novoroční koncert Filharmonie Brno je již 1. ledna v Janáčkově divadle zaběhlou tradicí. Ani letošní rok nebyl výjimkou, a orchestr pod vedením dirigenta Michela Tabachnika provedl program složený zejména z děl Johanna Strausse mladšího. Brněnská filharmonie takto zahájila takzvaný straussovský rok. V roce 2025 totiž má skladatel titulovaný jako král valčíků významné jubileum 200 let od narození. Straussovy kompozice doplnily skladby Ericha Wolfganga Korngolda, Richarda Strausse a Dimitrije Šostakoviče.  více

Dva večery po sobě hostilo koncem listopadu brněnské Divadlo Husa na provázku taneční představení s názvem Bohyně. Šlo o magisterskou práci Jana Kysučana. Stávající vedoucí taneční složky Vojenského uměleckého souboru Ondráš s představením inspirovaným kopaničářskými bohyněmi, ale i pohanskou minulostí, před dvěma lety absolvoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V rozhovoru jsme se dostali pod pokličku umělecké choreografie i představení samotného.  více

„Kultura je most“ zaznělo při – v pořadí již druhém - Koncertě česko-rakouského partnerství, který se odehrál v pátek 20. prosince na zámku Thalheim. Jednalo se o závěrečný večer 5. ročníku celoevropského projektu České sny 2024 a také o součást oslav Roku české hudby i mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Kultura je most spojující nejen odlišné generace, různé společenské vrstvy, ale i celé národy. A právě projekt České sny, který jen v roce 2024 prezentoval hudbu českých skladatelů v 50 evropských městech 22 různých států, toho může být výmluvným příkladem. Ostatně jen v prosinci zazněla kromě závěrečného koncertu v Rakousku řada dalších 11 v jižní části Evropy od portugalského Amarante přes italské Pesaro až po chorvatský Varaždin. Koncert byl věnován bývalému dolnorakouskému zemskému hejtmanovi Erwinu Pröllovi, který se dlouhodobě zasazuje o budování a prohlubování vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem.  více

Nejčtenější