Professor Bad Trip na Brněnské přehradě

Professor Bad Trip na Brněnské přehradě

V pátek 4. října večer se veřejnosti otevřou loděnice na Brněnské přehradě. V suchých docích, kde bývají přes zimu uschovány lodě, totiž proběhne koncert – a návštěvníci tak budou moci nejen nahlédnout do lodní „garáže“, ale především se stanou svědky nevídaného úkazu, který se v ní odehraje. Stejně jako nejde o obvyklý koncertní sál, nepůjde totiž ani o obvyklý program.

Soubor BCO – Brno Contemporary Orchestra v docích zahraje téměř hodinovou skladbu napsanou před patnácti lety na základě zážitků s omamnými a psychotropními látkami. Spolu s hudbou bude doslova šílenou atmosféru navozovat trio tanečníků ThC – Theatre Contemporary.

„Když jsem skladbu poprvé poslouchal, zcela mě šokovala. Nikdy jsem neslyšel žádnou podobně syrovou a přitom propracovanou věc plnou šílenství,“ popisuje dirigent a umělecký vedoucí BCO Pavel Šnajdr. Skladbu Professor Bad Trip napsal v letech 1998–2000 předčasně zesnulý italský skladatel Fausto Romitelli, jeden z představitelů tzv. spektrální hudby. Na koncertě v brněnských loděnicích půjde o českou premiéru.

Manažer orchestru Ondřej Daněk popisuje důvody volby místa: „K takto neobvyklé svébytné hudbě jsme dlouho hledali adekvátní prostory. Loděnice nás nadchly hned z několika důvodů, mezi kterými bych rád zmínil alespoň přísnou akustiku haly a fakt, že jde o industriální prostředí a přitom ne o fabriku. Jedna vyřazená loď, která v docích zimuje i v létě, bude skvěle dokreslovat atmosféru.“ V rámci tripu neprobádanými zákoutími mysli a podvědomí bude pro posluchače připraven výlet speciální tramvají, která je přiveze na koncert z Mendlova náměstí – odjezd je v 19:10.

„Dispozice doků nám umožňuje rozdělit prostor do čtyř sektorů,“ vysvětluje Filip Veverka, držitel ceny Thalie a jeden ze tří tanečníků skupiny ThC – Theatre Contemporary, která zajišťuje vizuální stránku koncertu. „V jednom budou diváci, v jednom orchestr, v jednom se bude tančit a poslední část zabírá stará loď, se kterou hodláme také pracovat. Choreografii vymýšlíme a cvičíme už skoro měsíc a do vizuální podoby vystoupení zapojíme i orchestr.“

Velká výprava celého projektu napovídá, že půjde o opravdu velkou show. „Myslím, že tento koncert dokáže jak prostředím, tak programem oslovit kohokoliv,“ potvrzuje Šnajdr. „Hlavně ty, co jsou taky tak trochu šílení jako my.“

Fausto Romitelli: Professor Bad Trip – Suché doky, Brněnská přehrada

Brno Contemporary Orchestra, ThC – Theatre Contemporary ve složení Filip Veverka, Adam Sojka, Martin Svobodník | tanec

V 19:10 vyráží z Mendlova nám. na místo koncertu speciální tramvaj (bez zastávky). U haly je zajištěno parkování. Vstupenky jsou v předprodeji v Indies, Dům pánu z Lipé a Wolf Music za 250 Kč (plná cena) resp. 150 Kč (studenti, důchodci, držitelé předplatného jízdného DPMB). Na místě 300 Kč resp. 200 Kč.

P.S.: Bad trip je stav, kdy člověku nesednou drogy – především halucinogeny. Místo příjemných vizí se dostaví nějaký horror a je z toho opravdu „mizerný úlet“.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Komponovaný úterní večer 15. října zahájený v sále Kina Art návštěvníkům nabídl netradiční spojení české premiéry dokumentárního filmu No Ideas But in Things o americkém hudebním skladateli, experimentátorovi a vědci na poli elektronické hudby Alvinu Lucierovi (1931–2021) s živým provedením jeho skladby I Am Sitting in a Room. Zmíněná kompozice se stala refrénem nejen dokumentárního snímku, ale také celé události.  více

Ve druhém dnu festivalu Expozice nové hudby přenesli pořadatelé návštěvníky do vod komorních. V podání houslistky Terezy Horákové v Besedním domě zazněly dvě výjimečné skladby pro sólové housle. Při druhé z nich se k houslistce připojila Sarah Jedličková, která živě pracovala s osmi předem nahranými zvukovými stopami.  více

Slovanská tematika, violoncellová virtuozita a pocta Antonínu Dvořákovi (1841–1904) – i takto bychom mohli ve zkratce shrnout koncert Filharmonie Brno z 10. října v Janáčkově divadle. Pod dohledem etablovaného dirigenta Leoše Svárovského zazněly tři rapsodické kusy z konce sedmdesátých let 19. století a známý Violoncellový koncert h moll v podání mladé a talentované violoncellistky Laury van der Heijdenvíce

Klub moravských skladatelů pravidelně uvádí koncerty, při kterých dostávají slovo mladí interpreti, často teprve studenti vysoké školy či konzervatoře. V pondělí 7. října v 19 hodin v koncertním sále HF JAMU skupina studentů s podporou svých starších kolegů, tentokrát i profesionálů, uvedla program s názvem Od Janáčka k dnešku, hudební vzpomínka na moravské skladatele. Jak už název napovídá, program byl složený z děl čtyř skladatelů, kteří jsou spojeni s Moravou a zejména s Brnem, konkrétně Arne Linky, Pavla Haase, Antonína Tučapského a Leoše Janáčka.  více

Podzimní sérii koncertů z cyklu Barbara Maria Willi uvádí zahájil sólový recitál německé hráčky na klávesové nástroje Christine Schornsheim. Při bezmála dvouhodinového koncertu interpretka v konventu Milosrdných bratří představila výběr z klavírních skladeb klasicistních skladatelů, které provedla na kopii historického kladívkového klavíru – nástroji podobnému tomu, na kterém jmenovaní skladatelé pravděpodobně komponovali.  více

Nejčtenější