Srpnový Brasil Fest Brno roztančí město

24. červenec 2024, 1:00

Srpnový Brasil Fest Brno roztančí město

Brasil Fest Brno už popáté rozezní a roztančí moravskou metropoli. I letos brněnské ulice ožijí průvodem plným exotických rytmů a tanečních kroků. Festival do Brna přinese atmosféru karnevalu v brazilském Riu – samotný průvod doplněný o koncerty, bubenické a taneční show proběhne na několika místech v centru města. Festival zakončí rodinné odpoledne na Ponavě s koncerty a workshopy pro děti i dospělé.

„Hlavním motivem letošního průvodu bude Amazonie. Amazonskými prvky vyzdobíme festivalový alegorický vůz a speciální taneční číslo odkazující na největší deštný prales světa předvede na náměstí Svobody i ambasadorka festivalu a vítězka StarDance Veronika Lálová,“ láká ředitel Brasil Festu Brno Jakub Škrha. Festival potrvá od 1. do 4. srpna 2024.

K vrcholům čtyřdenního festivalu bude patřit i dvojkoncert, na kterém se v pátek 2. srpna v Sono Centru představí dvojnásobný držitel Latin Grammy, kytarista a zpěvák João Bosco a mladá popová zpěvačka Marina Sena, jejíž největší hit Por Supuesto nasbíral na streamovacích službách již více než 130 milionů poslechů.

Festivalový program odstartuje 1. srpna tanečně-hudební vystoupení na nádvoří Staré radnice a také kytarista Daniel Marques sólovým recitálem v Červeném kostele. O den později se fanoušci brazilské kultury přesunou do zmíněného Sono Centra. João Bosco se svým kvartetem přiveze ze své rodné Brazílie populární tvorbu kořenící v klasické sambě a bossa nově. V jedinečné kombinaci těchto žánrů s jazzem a jinými etnickými styly stále překvapuje svou vynalézavostí a originalitou. Marina Sena reprezentuje nastupující generaci brazilské hudby. Jako mladá zástupkyně popové scény již před deseti lety, tedy ve svých sedmnácti, zaujala posluchače napříč generacemi. Do Brna přijede se svou taneční skupinou.

Při přípravách sobotního karnevalového průvodu mysleli pořadatelé na to, aby si atmosféru užili návštěvníci všech generací. Děti tak mimo jiné dostanou příležitost prozkoumat alegorický vůz a připraven pro ně bude i další program inspirovaný Amazonií. Koncerty, bubenické show a taneční vystoupení se uskuteční od odpoledních hodin až do půlnoci na Zelném trhu, nádvoří Staré radnice, Jakubském náměstí i na náměstí Svobody. Právě na největším brněnském náměstí zatančí společně s dětmi Veronika Lálová. „Naše choreografie zavede diváky k indiánskému kmeni Yanomami, který žije v Amazonském pralese. Inspirovali jsme se taneční školou Salguiero, která na letošním karnevalu v Riu de Janeiru vyzvala Brazilce k uvědomění si hodnoty původních národů a jejich podpoře,“ přibližuje Lálová. Ředitel festivalu Jakub Škrha pak k sobotnímu programu dodává: „Připravujeme ještě jedno překvapení, takže sledujte naše sociální sítě a buďte připraveni, že brazilská atmosféra zavítá i mimo oficiální festivalová pódia.“

Foto Petr Olša