Součástí mezinárodního festivalu jsou kromě koncertů taky akce jako Bezuliční busking Kateřiny Šedé a Maraton Street Food Festival. Rezidenční umělkyně festivalu je multi-instrumentalistka Anna Fusek. V rámci akce proběhne také setkání novinářů z prestižního žebříčku World Music Charts Europe. Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby.
Sedmý ročník Maratonu hudby Brno láká na balkánskou dechovku na piazzettě před Janáčkovým divadlem, world music na Biskupáku, folklor v Huse na provázku nebo třeba muzikál na Orlí. Největší hudební událost brněnského léta probíhá od čtvrtka 11. srpna do neděle 14. srpna 2022. Na programu je 150 koncertů na 31 místech v centru Brna. Oficiální zahájení letošního Maratonu se uskuteční ve čtvrtek 11. srpna na náměstí Svobody. Na místo přijede truck stage, ve které proběhne bubenická show v podání Ritmo Factory a zahraje energická kapela Connection známého kontrabasisty a multižánrového hudebníka Josefa Feča.
Novinkou letošního ročníku je post rezidenčního umělce, jehož se poprvé zhostí vynikající multi-instrumentalistka Anna Fusek. Během čtyř dní vystoupí se skvělými hudebníky-kolegy a představí hudbu různých žánrů; od klasické hudby přes jazz až po brazilské rytmy. „V posledních letech se snažím rozšiřovat svůj hudební jazyk, baví mě zkoumat různé oblasti hudby. Hudební pestrost festivalu tak odráží i můj osobní postoj k hudbě,“ vysvětluje hudebnice Anna Fusek. Na festivalu bude koncertovat celkem čtyřikrát – poprvé ve čtvrtek s britskou houslistkou Mayahou Kadish s klasickým programem nazvaným Mozart meets Morley, v pátek představí program Brief tales for two ve vile Tugendhat s temperamentním italským loutnistou Gianlucem Geremiou. V sobotu vystoupí ve slavnostním sále Divadelní fakulty JAMU s úspěšným projektem Kosmologie hrušky s prvky staré hudby i jazzu a improvizace. V neděli se se skupinou Aguaverde a zpěvačkou Simonou Gatto ponoří do rytmu brazilské hudby.
Festival připravil i další novinky. Po zavření venkovních stagí se mohou zájemci přesunout do Festival Late Night Music Baru v Hotelu International, v němž vystoupí řada muzikantů i do pozdních nočních hodin. Návštěvníci se budou moci občerstvit v hotelovém baru za speciální festivalové ceny. Festivalovou kavárnou se letos stane podnik známého restauratéra Janka Martinkoviče Larva mola. Podnik připraví fotografickou výstavu populárních pokojů Kateřiny Šedé zachycené objektivem Romana France, příležitostné koncerty a speciální festivalovou nabídku.
Před obchodním centrem Letmo vyroste nový buskerský pokoj v rámci tradičního Bezuličního buskingu ke dvoustému výročí narození přírodovědce Johanna Gregora Mendela vytvořila Kateřina Šedá tematický skleník. Kromě něj se lidé mohou těšit na dětský pokoj v Myší díře, obývák na České, kuchyni na Panské a koupelnu na Svoboďáku.
Důležitou součástí festivalu je scéna world music. Na Biskupském dvoře vystoupí ženský vokální soubor Saucējas z Lotyšska, jihoitalské akustické trio La Cantiga de la Serena a polská skupina Warsaw Village Band, jejichž nejnovější album bylo druhou nejlepší světovou nahrávkou world music za rok 2021. Scéna vznikla ve spolupráci s hudebním žebříčkem World Music Charts Europe. Část novinářů z tohoto mezinárodního projektu zavítá i na festival, kde se uskuteční také pracovní setkání. Ústředí žebříčku od listopadu 2020 sídlí právě v Brně.
K vrcholům festivalu dále patří například hvězdná rumunská dechová kapela Fanfare Ciocărlia, maďarští Botos Family, slovenský Michal Noga Band, polský MØW Band, Ester Kočičková se svým Moody Cat Band, kapela AG Flek, známé romské uskupení Kalé, kapela Soul Ožil, Antikvartet Dušana Vančury. Oblíbené matinée ve Sněmovním sále přichystala Barbara Maria Willi se svými přáteli z Letní hudební akademie Kroměříž.
Vznikne i rezidenční projekt Divergent Connections Orchestra, jeho zakladatele Pavla Zlámala a muzikantů Barta Marise a Giovanniho Barcellu z Gentu, města hudby UNESCO. Společně vystoupí v rámci transcendentního hudebně-tanečního pětihodinového maratonu v hudebním klubu Ponava. Kreativní brněnský soubor Hausopera představí poslední z trilogie oper spjatých s významnými funkcionalistickými památkami Brna. Dějištěm opery „Věčná slečna bledá aneb Operní nejistota pro široké masy“ bude Zemanova kavárna na Josefské. Mezi oblíbené scény patří i Nekonečné varhany v Jezuitském kostele, Pianoštafeta v Alfa pasáži nebo ZUŠ Open na nádvoří Staré radnice.
Festival si své publikum patřičně hýčká i po stránce gastronomické. Druhý ročník Maraton Street Food Festivalu poběží paralelně s hlavním hudebním programem od 11. do 14. srpna v šestnácti bistrech a restauracích v centru Brna. Každý ze zapojených podniků připraví kromě svého tradičního menu jedno jídlo speciálně vytvořené pro festivalové publikum za jednotnou cenu 170 Kč. Tento pokrm si zájemci budou moci vychutnat nejen přímo v dané restauraci či bistru, ale především ve formě take away.
7. ročník festivalu ukončí novo-cirkusové představení. Umělecký soubor Blackout Paradox přiveze na Maraton hudby Brno show Nautilus. V něm umělci navodí atmosféru příběhů Julesa Verna; společně s diváky se ponoří hluboko pod mořskou hladinu a poznají Kapitána Nema nebo tajemství Ohnivé hory. Novo-cirkusové představení je společným projektem Maratonu hudby Brno a partnerského festivalu Na prknech, dlažbě i trávě, který potrvá do 21. srpna. Zatímco Maraton akrobatickou show zakončí svůj letošní ročník, pro Prkna to bude zahajovací událost.
Vstupenky na koncerty návštěvníci zakoupí v síti GoOut. Vybraná představení a buskerskou linku festivalu mohou zájemci navštívit zdarma.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..